Tapssal és füttyel fogadták Horváth Ágnest a MESZK gyűlésén

Az egészségügyi szakdolgozók bérhelyzetének rendezésére, szakmában tartásának fontosságára, szakmai előmenetelük megfelelő támogatására hívta fel a döntéshozók figyelmét a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara (MESZK) elnöksége szombaton, a szervezet Budapesten tartott nagygyűlésén. A MESZK elnöke a nagygyűlésen adta át Horváth Ágnes egészségügyi miniszternek azt a nyílt levelet, amelyben az említett problémákra hívják fel a figyelmet.

MNO
2008. 01. 26. 16:31
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Balogh Zoltán kamarai elnök a nagygyűlés előtt tartott sajtótájékoztatón elmondta: ha ezeket a problémákat a szaktárca és a kormány rövid időn belül nem rendezi, akkor 5-10 éven belül veszélybe kerülhet a betegellátás. Mint mondta, egyre idősödik a szakdolgozói társadalom, az utánpótlás oktatása, továbbképzése, a fiatalok pályán tartása egyre nehezebb. Hozzátette: szakiskolákat zártak be, és a továbbtanulás – akár főiskolai vagy egyetemi szinten – komoly anyagi problémák elé állítja a tanulni vágyókat, önerőből pedig a dolgozók sok esetben képtelenek kifizetni a tandíjat. A létszámról szólva közölte: Magyarországon nagyjából százezer szakdolgozó tevékenykedik, a Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint azonban nyolcezer a betöltetlen álláshely.

Az ágazati átlagbér 150-160 ezer forint, ami nagyon kevés – mondta Balogh Zoltán. A kamarai elnök megjegyezte: már a határon túlról sem érkezik dolgozói utánpótlás, illetve nem Magyarországon helyezkednek el a külföldről érkezők, hanem hazánktól nyugatabbra.

A MESZK elnöke a nagygyűlésen adta át Horváth Ágnes egészségügyi miniszternek azt a nyílt levelet, amelyben az említett problémákra hívják fel a figyelmet. Horváth Ágnest tapssal és füttyel fogadták a résztvevők, amikor megérkezett a nagygyűlés helyszínére. A tárcavezető beszédében hangsúlyozta, hogy a szakdolgozó komoly értéket képvisel az ágazatban, és ahhoz, hogy az ő munkájukat meg tudják becsülni, fenntarthatóvá kell tenni az egészségügyi rendszert. Az ágazat működőképességének fenntartása érdekében – és az európai uniós elvárásoknak is megfelelve – vezették be többek között a munkaidő-direktívát, meghatározták a minimumfeltételeket, valamint a szakdolgozói kompteneciaszintek kialakítása is folyamatban van.

Hozzátette: a bérek akkor rendeződnek, ha mindenki azt a munkát végzi, amihez képesítése, képzettsége van. A miniszter elismerte, hogy a munkavégzés feltételei nem mindenhol megfelelőek, azonban azok javítására uniós források állnak rendelkezésre, amely pénzekre a kórházakat fenntartó önkormányzatoknak kell pályázni. Úgy fogalmazott: a 2008-as év könnyebb lesz, mint az előző, de további változásokra lesz szükség, és ezek végrehajtásához kérte a szakdolgozók támogatását is, egyben megköszönte az előző években nyújtott munkájukat.

A szakdolgozók körében a legnagyobb felháborodást a kötelező kórházi széfek bevezetése okozza. Szembesítették a minisztert azzal, hogy a betegek többsége egyelőre nem hajlandó használni a biztonsági szekrényt. A hozzászólók többsége azt mondta, csak az orvosok és az ápolók elhivatottságának és türelmének köszönhető, hogy a magyar egészségügy egyelőre túlélte a reformokat.

Ugyanezt írta levelében a köztársasági elnök is az Országgyűlésnek, miután megvétózta az egészségbiztosítási pénztárakról szóló törvényt. Sólyom László megjegyezte, a társadalmi ellátórendszerek működése nem függhet egyéni teljesítményektől, ezért is kellenek az intézményi garanciák. A Szakdolgozói Kamara nyílt levélben szólította fel a liberális irányítású szaktársát, hogy anyagilag és erkölcsileg is becsülje meg az egészségügyi szakdolgozókat.

(MTI/hírTV)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.