Balogh Zoltán kamarai elnök a nagygyűlés előtt tartott sajtótájékoztatón elmondta: ha ezeket a problémákat a szaktárca és a kormány rövid időn belül nem rendezi, akkor 5-10 éven belül veszélybe kerülhet a betegellátás. Mint mondta, egyre idősödik a szakdolgozói társadalom, az utánpótlás oktatása, továbbképzése, a fiatalok pályán tartása egyre nehezebb. Hozzátette: szakiskolákat zártak be, és a továbbtanulás – akár főiskolai vagy egyetemi szinten – komoly anyagi problémák elé állítja a tanulni vágyókat, önerőből pedig a dolgozók sok esetben képtelenek kifizetni a tandíjat. A létszámról szólva közölte: Magyarországon nagyjából százezer szakdolgozó tevékenykedik, a Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint azonban nyolcezer a betöltetlen álláshely.
Az ágazati átlagbér 150-160 ezer forint, ami nagyon kevés – mondta Balogh Zoltán. A kamarai elnök megjegyezte: már a határon túlról sem érkezik dolgozói utánpótlás, illetve nem Magyarországon helyezkednek el a külföldről érkezők, hanem hazánktól nyugatabbra.
A MESZK elnöke a nagygyűlésen adta át Horváth Ágnes egészségügyi miniszternek azt a nyílt levelet, amelyben az említett problémákra hívják fel a figyelmet. Horváth Ágnest tapssal és füttyel fogadták a résztvevők, amikor megérkezett a nagygyűlés helyszínére. A tárcavezető beszédében hangsúlyozta, hogy a szakdolgozó komoly értéket képvisel az ágazatban, és ahhoz, hogy az ő munkájukat meg tudják becsülni, fenntarthatóvá kell tenni az egészségügyi rendszert. Az ágazat működőképességének fenntartása érdekében – és az európai uniós elvárásoknak is megfelelve – vezették be többek között a munkaidő-direktívát, meghatározták a minimumfeltételeket, valamint a szakdolgozói kompteneciaszintek kialakítása is folyamatban van.
Hozzátette: a bérek akkor rendeződnek, ha mindenki azt a munkát végzi, amihez képesítése, képzettsége van. A miniszter elismerte, hogy a munkavégzés feltételei nem mindenhol megfelelőek, azonban azok javítására uniós források állnak rendelkezésre, amely pénzekre a kórházakat fenntartó önkormányzatoknak kell pályázni. Úgy fogalmazott: a 2008-as év könnyebb lesz, mint az előző, de további változásokra lesz szükség, és ezek végrehajtásához kérte a szakdolgozók támogatását is, egyben megköszönte az előző években nyújtott munkájukat.
A szakdolgozók körében a legnagyobb felháborodást a kötelező kórházi széfek bevezetése okozza. Szembesítették a minisztert azzal, hogy a betegek többsége egyelőre nem hajlandó használni a biztonsági szekrényt. A hozzászólók többsége azt mondta, csak az orvosok és az ápolók elhivatottságának és türelmének köszönhető, hogy a magyar egészségügy egyelőre túlélte a reformokat.
Ugyanezt írta levelében a köztársasági elnök is az Országgyűlésnek, miután megvétózta az egészségbiztosítási pénztárakról szóló törvényt. Sólyom László megjegyezte, a társadalmi ellátórendszerek működése nem függhet egyéni teljesítményektől, ezért is kellenek az intézményi garanciák. A Szakdolgozói Kamara nyílt levélben szólította fel a liberális irányítású szaktársát, hogy anyagilag és erkölcsileg is becsülje meg az egészségügyi szakdolgozókat.
(MTI/hírTV)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.