A városi önkormányzat, a beruházó és a tízezer tiltakozó aláírót képviselő hatszáz városlakó hétfőn késő estébe nyúló fórumon vitatta meg a kérdést. A város és a környék, nemkülönben az érintett régióba eső magyarországi térség több települése, a magyar környezetvédelmi és vízügyi tárca súlyos fenntartásai ellenére a szlovák környezetvédelmi minisztérium az erőmű felépítését ajánló szakvéleményeket adott ki, de végső soron a tőketerebesi Városi Hivatal építési hatósága dönti el, hogy fejet hajt-e a beruházó, a Cseh-Szlovák Energetikai Részvénytársaság (CES) igen erőteljesen nyomuló tervezete előtt, vagy méltányolja az egészségük és a környezetük védelmére hivatkozó emberek elutasító álláspontját.
A fórumon minden érintett álláspontja elhangzott. A beruházó ismét arról győzködte a jelenlevőket, hogy az gazdasági szempontból hasznos, környezeti károkat nem okoz és majd munkahelyeket kínál. A szlovák környezetvédelmi tárca képviselője az ismert véleményt hangoztatta: a minisztérium által elvégeztetett hatástanulmányok csak egy részét képezik a dokumentációnak, természetükből eredően pedig csak ajánló jelleggel bírnak, és nem gyakorolnak nyomást az építési hatóságra.
A környezetvédelmi világszervezet, a Greenpeace részéről is támogatott, az erőmű felépítését ellenző városlakók kitartanak álláspontjuk mellett, miszerint a város peremére tervezett szénerőmű nemzedékek sorának egészségét, életminőségét károsítaná, és végzetesen megpecsételné a térség természeti értékeinek sorsát, köztük a tokaji borvidéket is. A tervezett erőműben naponta 6750 tonna szén elégetésével 885 megawatt teljesítmény érnének el. Az objektumot – ha engedélyezik – három év múlva helyeznék üzembe. Fodor Gábor környezetvédelmi és vízügyi miniszter a szlovák fél elkészült környezeti hatástanulmányát nem tartja elfogadhatónak, mert az nem tárja fel a levegőszennyezés, az ökológiai és vízvédelmi ártalmak határon kívüli területekre is gyakorolt hatását.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.