Két év a gyűlöletbeszédért: a Ház elfogadta

A fideszes Répássy Róbert az újdonsült igazságügyi és rendészeti miniszternek, Draskovics Tibornak tett fel kérdést az azonnali kérdések és válaszok órájában hétfőn a parlamentben. A Fidesz frakcióvezető-helyettese arról érdeklődött, hogy akarja Draskovics Tibor betartatni a törvényeket, amikor 2004-ben pénzügyminiszterként olyan intézkedést hozott, ami 2,9 milliárd forintos kiesést okozott a költségvetésnek. A honatyák elfogadták a gyűlöletbeszéd büntethetőségéről szóló törvény módosítását.• Mentelmi bizottság: Gusztost kiadják, Gál J.-t nem• Két bizottság is támogatta Draskovics kinevezését

MNO
2008. 02. 18. 19:03
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A fideszes politikus felidézte: Draskovics Tibor 2004 októberében arra utasította az adóhatóságot, vizsgálja meg az EU-s adószámmal rendelkező adóalanyok adózását. Válaszában a miniszter azt mondta, ennek következtében, az utólagos számítások szerint, javultak a költségvetési adatok. Draskovics Tibor hozzátette: a vizsgálatra azért volt szükség, mert az EU-csatlakozás után romlott az adófizetési fegyelem, ugyanakkor azoknak, akik indokolatlanul késedelmesen kapták vissza az áfát, késedelmi kamatokkal fizették vissza az összeget.

Mikola István (Fidesz) napirend előtt a vizitdíj és a kórházi napidíj egy évvel ezelőtti bevezetése kapcsán azt mondta, az ígéretekkel ellentétben nem csökkent a hálapénz mértéke. Úgy vélte, ennek a kiváltására az egyetlen lehetőség a szabad szellemi foglalkozási szakorvosi lét bevezetése. Kincses Gyula, az Egészségügyi Minisztérium államtitkára válaszában elismerte, hogy a hálapénzt a vizitdíj nem csökkentette lényegesen. Felhívta a figyelmet arra, hogy a szabadfoglalkozású orvoslás jogintézménye ma is létezik. Ha ez az intézmény nem is szünteti meg a hálapénzt, jobb életminőséget biztosíthat az orvosoknak – hangoztatta.

Mikola István (Fidesz) annak a gyomorvérzéses férfinak az ügyében interpellált, akit január 26-án annak ellenére vittek a mentők Budapestről vidékre, hogy rosszullétének helyszíne közelében több fővárosi kórház is volt. A férfit végül a pomázi Gálfi Béla Gyógyító és Rehabilitációs Intézetbe szállították, de a beavatkozás ellenére február 3-án meghalt. Az ellenzéki képviselő arra volt kíváncsi, miért kellett 23 kilométeren át oda-vissza szállítani a beteget, és az egészségügyi tárca lát-e összefüggést a beteg halála, valamint az egészségügyi rendszer átalakítása között. Mikola István megkérdezte, mit tesz a szakminisztérium, hogy az ilyen esetek a jövőben ne fordulhassanak elő. Kincses Gyula egészségügyi államtitkár válaszában arra hivatkozott, hogy bizonyos kórképek főleg a kezdeti időszakban nem egyértelműen felismerhetők. Hozzátette: felelőtlenség válaszolni arra, miért nem ismerték fel időben a kórképet a szakmai vizsgálat lezárulása előtt. Mikola István nem fogadta el a választ, az Országgyűlés viszont igen.

Demeter Ervin (Fidesz) azt kérdezte, miért és kinek az utasítására vették le a rendőrség internetes honlapjáról a Draskovics Tibor számára kínos olajügyi iratokat. A fideszes politikus felszólalása elején megjegyezte: a nemrégiben kinevezett igazságügyi és rendészeti miniszter „olajra lépett” kérdése elől, de elfogadja az államtitkári választ is. Juhász Gábor, az igazságügyi minisztérium államtitkára válaszában közölte: Draskovics Tibor is tőle kérdezte, hova lettek a honlapról az iratok, hiszen azok cáfolnák a „politikai kútmérgezést”. Az államtitkár felidézte, hogy november 12-én és az azt követő időpontokban a rendőrség honlapján nyilvánosságra hoztak néhány iratot, majd december 29-én néhányat eltávolítottak és újakat is feltettek. Összességében valamennyi irat, így Draskovics Tiboré is legalább egy hónapos időtartamban az érdeklődők számára elérhető volt – mondta.

Módosították a gyűlöletbeszéd büntethetőségéről szóló törvényt

Az Országgyűlés hétfőn elfogadta a büntető törvénykönyv módosítását, amely lehetővé teszi a gyűlöletbeszéd büntethetőségét. A szocialista képviselők kezdeményezte törvénymódosítást 174 igen, 127 nem szavazattal és 11 tartózkodás mellett fogadta el a Ház. Az elfogadott módosítás alapján két évig tartó szabadságvesztéssel büntetik a gyűlöletbeszédet. A módosítást a kormány nem támogatta.

Törvény az 1 és 2 forintosok bevonásáról

A Magyar Nemzeti Bank 2008. március 1-jén bevonja a készpénzforgalomból az 1 és 2 forintos érméket, a kivonásról szóló törvényt hétfőn fogadta el a T. Ház 291 igen szavazattal, három ellenében, 10 tartózkodás mellett. A törvény indoklása szerint a Magyar Nemzeti Bank egyik fontos feladata, hogy a lakosságot és a gazdaságot megfelelő mennyiségű, minőségű és címlet-összetételű készpénzzel lássa el.

Nem volt nagy vita a lakásmaffia-törvényről

Az Országgyűlés hétfőn lefolytatta annak a határozati javaslatnak a részletes vitáját, amely rögzíti az ingatlanokkal, bérlakásokkal kapcsolatban feltárt visszaélések megakadályozásához, az úgynevezett lakásmaffia-tevékenység visszaszorításához szükséges további kormányzati intézkedéseket, és tartalmazza a megjelölt feladatok teljesítéséről szóló beszámolót. Miután senki nem jelentkezett felszólalásra, az elnöklő Mandur László lezárta a részletes vitát. A Ház következő ülésén határoz a módosító javaslatokról.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.