Valóban nagyobb fegyelmezettségre van szükség a frakcióban, de elegendő a 2002 és 2006 közötti ciklusban megalkotott szigorú frakciószabályzat – mondta Varju László, az MSZP frakcióigazgatója az MTI érdeklődésére. Az előző parlamenti ciklusban 198 fős volt az MSZP és az SZDSZ koalíciós többsége, jelenleg 190 fős a szocialista frakció, négy tartósan beteg képviselővel. A frakcióvezető-helyettes arra a kérdésre, tervezik-e szigorúbban szankcionálni a hiányzásokat, elmondta, „annál szigorúbban nem lehet, mint ahogy most”.
Szerinte ügyelni kell a rendszeres jelenlétre, és a korábbinál nagyobb figyelmet kell fordítani az interpellációknál való megjelenésre, amit eddig nem ellenőriztek olyan szigorúan. Varju László úgy vélte, hogy képviselőik jóval kevesebb nemzetközi kötelezettségnek tudnak majd eleget tenni, a kormánynak is nagyobb figyelmet kell fordítania arra, hogy ne hétfőre szervezze a programokat. Arról is beszélt, hogy tervezik a raportőri rendszer frakciószabályzatba történő bevezetését, és szeretnék azt is elérni, hogy a képviselőcsoport ülése alatt ne legyenek bizottsági ülések. Raportőri rendszerben készítette elő az MSZP-frakció az egészségbiztosítási pénztárakról szóló törvényjavaslatot; a raportőri csoportban a frakció különböző munkacsoportjainak egy-egy képviselője vett részt. A társadalmi párbeszéd erősítése kapcsán Varju László saját véleményét ismertetve azt mondta, kihelyezett frakcióülésekkel, nyilvános munkacsoporti ülésekkel lehetne hatékonyabbá tenni a törvényelőkészítést.
Mint arról korábban beszámoltunk, a Fidesz-frakcióban május 1-jétől szigorúbban alkalmazzák majd a képviselői hiányzásokra vonatkozó szabályokat, a „kritikus szavazásoktól” távolmaradó képviselőkre 50 ezer forintos pénzbüntetést is kiszabhatnak. Erről Répássy Róbert, az ellenzéki párt frakcióigazgatója beszélt korábban. Mint mondta, eddig is az volt a gyakorlat, hogy ha egy frakció nem igazolta az Országgyűlés Hivatala felé képviselője távolmaradását egy-egy szavazásról, és a képviselő az adott hónapban a szavazások több mint egyharmadáról igazolatlanul hiányzott, akkor arányosan levontak a fizetéséből.
Ezzel akár tiszteletdíjának kétharmadát is elvesztheti egy képviselő – tette hozzá. Mint mondta, a másik szankció, hogy „kritikus szavazások” esetén a távolmaradó képviselőkre a frakció 50 ezer forintos pénzbüntetést szabhat ki, amelyet közérdekű célokra ajánlanak fel. Répássy Róbert közölte: a Fidesz-frakció arról döntött, hogy május 1-je után szigorúan be kell tartani ezeket a távolmaradási szabályokat. „Rajtunk ne múljon az, hogy a parlamenti többség hogyan alakul” – jegyezte meg a politikus, aki szerint a jövőben a relatív többség, amely az ülésteremben jelen lévők többségét jelenti, nem lesz az MSZP számára menekülési út, hanem minden törvénynél biztosítania kell az abszolút többséget, amennyiben a törvényjavaslatait át akarja vinni.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.