Energiaárak: Gyurcsány újragondolná a költségvetést, Orbán lát mozgásteret + Videó

Magyarország is biztos lehet abban, hogy újra kell gondolni a költségvetés bizonyos részeit – jelentette ki csütörtökön, Brüsszelben Gyurcsány Ferenc a tartósan magas energiaárakra hivatkozva. A szintén az EU „fővárosában” tárgyaló Orbán Viktor szerint viszont Budapestnek van mozgástere. A Fidesz elnöke az Európai Néppárt alelnökeként javasolta: európai költségvetési programmá kell „emelni” a Nabuccót.• Gyurcsány a fenntartható energiaárakról beszélt Brüsszelben• MÖSZ: az ír népszavazás bizonyítja a népfelség elvét

MNO
2008. 06. 19. 17:54
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tartósan magas energiaárak miatt Magyarország is biztos lehet abban, hogy újra kell gondolni a költségvetés bizonyos részeit, és a szociálisan rászorulók számára a korábbiaknál nagyobb és célzott támogatást kell adni – vélte csütörtökön Brüsszelben Gyurcsány Ferenc miniszterelnök, az európai uniós tagországok vezetőivel folytatott félévzáró találkozója előtt nyilatkozva.

Hozzátette, hogy ez elsősorban a távfűtéssel fűtőket érinti, akiknek fűtésszámlája helyenként akár a nyugdíj felét is kiteheti. Beszélt arról is, hogy a kiadási többlet fedezésére a következő hónapokban, „mikor Magyarországon az adórendszer megújításáról gondolkodunk”, érdemes felvetni a sajtóban Robin Hood-adóként emlegetett különadó lehetőségét, amellyel szemben az EU is megengedő állásponton van.

Gyurcsány fél év alatt második alkalommal tenne radikális lépést a megugrott élelmiszerárakra hivatkozva. Nagy port vert fel januárban, hogy a kormányfő Davosban a világgazdasági fórumon az agrártámogatások megkurtításáról beszélt, szintén az Európai Unióra hivatkozva.

Van alternatíva


Orbán Viktor szerint az európai uniós tagállamokhoz hasonlóan a magyar kormánynak is van mozgástere, hogy enyhítse az energiaárak és az élelmiszerárak növekedésének rövid távú hatásait, így ebben az ügyben „az unióra mutogatni helytelen magatartás és hazugság”. A Fidesz elnöke csütörtökön beszélt erről a távirati irodának, miután részt vett Brüsszelben az Európai Néppárt miniszterelnöki és pártelnöki csúcstalálkozóján.

Orbán: európai költségvetési programmá kell emelni a Nabuccót

Az Európai Néppárt alelnökeként a tanácskozáson részt vevő Orbán leszögezte telefonos nyilatkozatában: arra kell felkészülni, hogy az élelmiszer- és energiaárak növekedése a következő időszak legnagyobb problémája lesz. A tárgyaláson mindenki egyetértett abban, hogy a hirtelen hatásokat rövid távon is enyhíteni kell, mert milliószám jutottak családok tarthatatlan szociális helyzetbe egész Európában: „Én tettem javaslatot, miszerint egy közös energiapolitikával kellene válaszolnia az uniónak erre a válságra. Elsősorban azzal, hogy a monopóliumhelyzeteket próbáljuk megtörni, hiszen a magas energiaárakban az is szerepet játszik, hogy egyes államok és egyes világcégek illetve szállítási eszközöket, elsősorban gázvezetékeket tulajdonoló cégek monopolhelyzetben vannak, és kiszolgáltatottak a vásárlók, így például Magyarország is. Én javasoltam, hogy a Nabuccót például ideje volna európai költségvetési programmá emelni és nem várni arra, hogy csak az üzlet tegye bele ebbe a számunkra rendkívül fontos gázvezeték építésébe a tőkét, hanem magának az Európai Uniónak is a költségvetésből erre tekintélyes összegeket kell áldoznia" – nyilatkozta a hírTV-nek a Fidesz elnöke.

Válságtanácskozás – Őszig kaptak haladékot az írek Brüsszelben

A magas olaj- és élelmiszerárak és a Lisszaboni Szerződés írországi elutasítása szerepel a csütörtökön kezdődött Európai Uniós állam-, illetve kormányfőinek kétnapos brüsszeli válságtanácskozásán. Az írek őszig kaptak időt ahhoz, hogy megoldási javaslattal álljanak elő azután, hogy a választópolgárok egy hetet népszavazáson mondtak nemet az unió intézményi és döntéshozatali rendszerét megreformálását célzó dokumentumra.

Az Európai Bizottság csütörtöki tanácskozásán sem a magas üzemanyagárak, sem pedig az ír referendum ügyében nem született közös megállapodás. Németország ellenezte az üzemanyag egységes európai adójának csökkentésére vonatkozó francia javaslatot. A francia miniszterek szerint azonban éppen az üzemanyagárak ügyében való tehetetlenség miatt vetették el az írek népszavazásukon a Lisszaboni Szerződést.

(MTI, MNO, hírTV)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.