A vizsgálat célja, hogy a Rába mentén működő valamennyi szennyvízkibocsátó, ipari üzem, illetve kommunális szennyvíztisztító szennyezőanyag-kibocsátását felmérjék. A magyar kezdeményezésre megvalósuló, a Rába teljes 283 kilométeres hosszára kiterjedő „Rába-Survey” vízminőség-vizsgálat 10 napig tart, a 25 helyszínről begyűjtött 100 mintán végzett 6400 vizsgálat eredménye szeptember végére várható.
Kóthay László vízügyi szakállamtitkár elmondta, hogy a közös mintavétel komoly eredményt jelent a Rába szennyeződésének megszüntetéséért folytatott munkában, hiszen most először végezhetnek méréseket magyar szakemberek a Rába osztrák szakaszán. Ilyen átfogó nemzetközi vizsgálat ez idáig csak a Dunán valósult meg. Hozzátette azonban, hogy a magyar fél továbbra is ragaszkodik az osztrák vállalások szigorú betartatásához, és mindent megtesz a szennyezés megszüntetésére vonatkozó magyar érdekek érvényesítéséért.
A Magyar–Osztrák Vízügyi Bizottság 2008. február 20-i rendkívüli ülésén határozott a „Rába-Survey”, a Rába vízminőségi hossz-szelvényvizsgálatának elvégzéséről. A két ország szakemberei a forrásvidéktől a Dunáig összesen 25 helyen – 15 osztrák, 10 magyar szakaszon – vesznek mintát. Vizsgálják továbbá a Rába mentén működő valamennyi szennyvízkibocsátó, ipari üzem, illetve kommunális szennyvíztisztító terhelését is. A szennyvízmintákból 64 féle szennyezőanyag-komponens koncentrációját határozzák meg. Az eddig vizsgált szennyezőanyag-komponenseken túlmenően speciális szennyezőanyag-koncentrációkat – például az úgynevezett nem ionos és amfoter detergenseket, naftalin-szulfonát formákat, zsírsavakat, habzási potenciált – is meghatároznak a szakemberek.
Kóthay László elmondta, hogy a Rába vízminőségének javításában hazánk már eddig is több fontos eredményt ért el, ilyen például a fürstenfeldi geotermikus erőmű magas sótartalmú termálvíz-bevezetésének leállítása, ami a Rába vízminőségének jelentős javulásához vezet. A végső megoldás azonban csak a bőrgyárak fokozott szennyvíztisztítását biztosító szűrők beépítése és üzembe helyezése után, azaz 2009. év végére várható. Addig is szükséges azonban az ismereteink bővítése, a habzási jelenség okainak, a vízminőségváltozás okozóinak feltárása. A „Rába-Survey” elvégzése rendkívül jelentős lépés a Rába aktuális vízállapotának értékelésében, valamint a folyót terhelő tisztított szennyvíz bevezetéseinek folyóra gyakorolt hatásának elemzésében – áll a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium sajtóirodájának közleményében.