Felárat számolnak az üdülési csekkel fizetőknek a Balatonnál

Átlagosan tízszázalékos felárral számolhat az, aki üdülési csekkel akar fizetni egyes balatoni vendéglátóhelyeken. Ennek ellenére korábban arról szóltak a híradások, hogy sláger lett az üdülési csekk a Balatonnál.

MNO
2008. 07. 16. 8:11
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

2007-hez képest 30 százalékkal nőtt az üdülési csekket felhasználók száma, különösen kedvelt a kedvezményes fizetőeszköz a Balaton környékén, ahol már mintegy 3 ezer belföldi szolgáltatónál lehet üdülési csekkel fizetni – tájékoztatott korábban a Magyar Nemzeti Üdülési Alapítvány. A tó környékén 260 szálloda, 40 kemping, 1100 magánszálláshely, 700 étterem, 550 sport- és fürdőszolgáltató fogad el üdülési csekket, amely emellett a helyközi közösségi közlekedéshez is felhasználható.

A balatoni éttermek egy részében ugyanakkor felárat számolnak fel annak, aki csekkel akar fizetni. A vendéglősök szerint mindenki tisztában van azzal, hogy az utalványok jutalékos rendszerben működnek, vagyis az üdülési csekk esetében a bevétel mintegy hét százalékát vissza kell juttatniuk az államnak. Ez persze csökkenti a vendéglátósok árrését, de úgy vélik: nem tisztességes a felár, ha valakinek nem tetszik a rendszer, nem kötelező csatlakozni hozzá.

Halas Ernőné, a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság dél-dunántúli régiójának igazgatója szerint a költségáthárítás jogos, de kizárólag akkor, ha arról előre, jól látható helyen tájékoztatják a vendéget.

Az étkezési jegyet, illetve az utazási csekket elfogadó vállalkozóknak, kereskedőknek, vendéglátósoknak hat-hét százalékos pluszköltségük keletkezik a bónok elfogadása miatt. Ezt az árba nem tudják bekalkulálni, hiszen nem lehet tudni, ki fog jeggyel fizetni. A költséget azonban átháríthatják a vendégre, de erről jól látható helyen tájékoztatni kell. A tapasztalatok egyébként azt mutatják, hogy – éppen az árverseny miatt – a legritkább esetben fordul elő, hogy magasabb összeget kérnének az étkezési jeggyel fizetőktől.

Az étkezési jeggyel kapcsolatban gyakori probléma az is, hogy a kereskedelmi, vendéglátóipari egységekben nem adnak belőlük vissza. Az étkezési jegy nem készpénz, nem szolgál pénzváltásra sem – mondta Halasné, aki szerint úgy kell vele vásárolni, hogy fedezze a teljes összeget, vagy készpénzzel kell kipótolni. Jogosan járnak el a kereskedők, ha nem adnak belőle vissza – tette hozzá az igazgató.

(sonline.hu, MNO)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.