Fónagy János hangsúlyozta: a július 1-jén életbe lépett gázáremeléssel egy átlagos magyar gázfogyasztó családnak havonta 1.540 forintot vesznek ki a zsebéből, ami éves szinten mintegy 19 ezer forint. A kormánynak kötelessége lenne, hogy megvédje az embereket az egyre drámaibb áremeléstől – tette hozzá az ellenzéki politikus.
Fónagy János emlékeztetett: 2002-ben a szocialisták megígérték, hogy nem lesz gázáremelés, ám ennek ellenére az idén már kétszer annyit kell fizetni a gázért, mint hat évvel ezelőtt. A képviselő szerint ez semmifajta nemzetközi helyzettel nem magyarázható. Mint fogalmazott, "nem lehet mindig a világpiaci árakra reagálni". Arra is lehet számítani, hogy idén nem ez volt az utolsó gázáremelés – tette hozzá Fónagy János.
A lakossági gázár a kompenzációban nem részesülőknek 9,9, a nem lakossági fogyasztóké 7,7 százalékkal emelkedett július elsején. Akik eddig ártámogatást kaptak, azoknál – jövedelemtől függően – akár 14 százalékos is lehet az emelés. Az ármegállapításban illetékes közlekedési, hírközlési és energiaügyi miniszter a kőolajár drasztikus emelkedésével indokolta az áremelést május végén, az árakról szóló rendelet kihirdetésekor.
Kormányszóvivő: Fónagy a családokat riogatja
Budai Bernadett kormányszóvivő az MTI-vel közölte: a Fidesz szakmai programjának hiánya és felelőtlen ellenzéki magatartása magyarázhatja csak, hogy Fónagy János a családokat riogatva úgy tesz, mintha a világpiaci folyamatokra bármely kormánynak befolyása lehetne. Azt Fónagy Jánosnak is tudnia kell, hogy a gáz árát nem a kisebbségi kormány, hanem a kőolaj világpiaci ára határozza meg, a kormány mozgástere ebben a kérdésben korlátozott – hangsúlyozta.
A kormány felelőssége, hogy e korlátozott mozgástér ellenére támogatást nyújtson a gázszámla kifizetéséhez azoknak, akiknek ez valóban nehézséget okoz. A kabinet éppen ezért vezette be 2007-ben a szociális alapú gázár-támogatás rendszerét, amely a szociális helyzet figyelembe vételével azoknak adja a legnagyobb támogatást, akik arra leginkább rászorulnak. Ez a támogatási rendszer tehát nem azoknak ad több támogatást, akik többet fogyasztanak – sőt a magas jövedelműek fogyasztásához egy fillért sem ad – hanem azoknak, akiknek erre szerény jövedelmük miatt a legnagyobb szükségük van.
A magyar háztartások körülbelül kétharmada, több mint 2 millió család jogosult – a jövedelem mértékétől függően – eltérő összegű kompenzációra. Azaz nem csak a leginkább rászoruló, hanem az átlagos jövedelmű családokat is támogatja a kormány – hangsúlyozta Budai Bernadett.
(mti, MNO)