A 4,2 millió biztos szavazó körében 52 százalék Fidesz-párti, s csak 19 százalék voksolna az MSZP-re. Az SZDSZ és az MDF támogatása ebben a körben 3-3 százalék – derül ki a Heti Válasz megbízásából készített Nézőpont-felmérésből. A Fidesznek tehát alig ártott, az MSZP-nek pedig alig használt a hetek óta tartó „előre hozott” kampány.
A szocialisták aktivitása legfeljebb a belső hatalmi harcoknak kedvezett; a pártgépezet csúcsra járatása a – bizonyítási kényszerrel terhelt – pártelnök-kormányfő pozícióját erősítette. Júliusban érdekes átrendeződés zajlott: az „alternatívák” (Kiss Péter, Szili Katalin, Gráf József) népszerűsége kivétel nélkül csökkent, a Gyurcsányhoz közelebb álló utódjelöltek (Bajnai Gordon, Veres János) pedig erősödtek. A nyugdíjasoknak szánt, újságoldalnyi lózungok ellenére Gyurcsány Ferenc ugyanis nem élt a népszerűségnövelés kínálkozó lehetőségével – állapítja meg a Nézőpont. A miniszterelnök továbbra is a második legnépszerűtlenebb politikus. Noha a választók 76 százaléka egyetért a „segélyért közmunkát” elvvel, a kormányfő hosszú hezitálás után elvetette e lehetőséget – szerepel a kutatásban.
A Fidesz a legdinamikusabb
Szintén az arculat miatt fontos, hogy mennyire tűnnek dinamikusnak a pártok. Júliusban a kutatást végzők arra kérték a válaszadókat, társítsanak egy-egy életkort a parlamenti alakulatokhoz. Ezek alapján elmondható: a fiatal demokraták még mindig a legfiatalabbak (31 év), ennél még a fiatalokat megszólítani akaró SZDSZ is „idősebb” (39 év). A nyugdíjas szavazók körében erős MSZP viszont az ötödik X közelében van (49 év). A következő választás nagy kérdése ezért úgy is feltehető: rá merik-e bízni saját sorsuk alakítását az idős választók a „fiatalokra”?
A felmérés 2008. június 26. és július 7. között készült, ezer fő megkérdezésével. A reprezentatív minta célcsoportja: a 18 év feletti magyar lakosok. Az adatgyűjtés módszere: személyes kérdőíves interjú.