„Amit nekem most csinálnom kell, hogy ehhez a programhoz támogatást, aztán többséget szerezzek” – fogalmazott a miniszterelnök arra a kérdésre, megerősíti-e, hogy lemond, ha a parlament nem fogadja el az adótörvényeket és a költségvetést. (Utóbbiról a közszolgálati rádiónak adott interjúban beszélt.) A programját a Népszabadság szerdai számában fizetett mellékletként közzétett Gyurcsány Ferenc hangsúlyozta: lesz 2009-es költségvetése az országnak. Hozzátette: a kormány egyik fő és megkerülhetetlen felelőssége, hogy a büdzsé meglegyen, „ezért aztán ebben nem kell kétértelműen fogalmazni”.
Újságírói kérdésre válaszolva félig tréfásan elmondta: azért sem szüntetik meg az egyszerűsített vállalkozói adót, azaz az evát és az egyszerűsített közteherviselési hozzájárulást, az ekhot, mert a média képviselői közül is sokan ebben a formában adóznak és „önök lennének az elsők, akik megölnék ezt a programot”.
Ugyancsak kérdésre válaszolva közölte: a keddi MSZP-frakcióülésen sem a program egésze, sem pedig bármelyik eleme nem kapott kritikát. Mint mondta, senki nem mondta, hogy nem erre kell menni, vagy ennél van egy jobb javaslata, illetve azt sem, hogy ez nem segít Magyarországon. Mint ismert, a Magyar Nemzet szerdán beszámolt arról, hogy a szocialista képviselők keddi ülésükön nyíltan bírálták Gyurcsány Ferenc javaslatait. Karsai József battonyai polgármester szerint a bejelentett 1200 milliárd forintos adócsökkentésből 2009-ben legfeljebb 100-200 milliárd forintnyi valósulhat meg, ami a semmivel egyenlő. Tóth Károly országgyűlési képviselő pedig azt hangoztatta: ha a kormány és a szocialisták nem tudnak hiteles programmal előállni, akkor az ország sorsát a népre, a választókra kell bízni, ami előre hozott választást jelenthetne.
A kormányfő közölte: a konzultációk, a viták egyes nagyon apró kérdésekről szólnak, illetve arról, miként lehet az országban és a parlamentben ehhez többséget szerezni. Gyurcsány azt is elmondta, hogy az elmúlt napokban többször beszélt Fodor Gáborral, az SZDSZ elnökével a programról, amelyet szerdán hivatalosan is elküldött neki. Hozzátette: abban maradtak Fodor Gáborral, hogy arra kérik kollégáikat, a program egyes részeiről haladéktalanul konzultáljanak. Mint fogalmazott, „biztosan eljöhet olyan pillanat, amikor nekünk a sajtó nyilvánossága előtt, olyan nagyon hivatalosan, pártelnöki szinten is találkozni kell”. Gyurcsány hangsúlyozta: azt kérte az SZDSZ-től, amit az országtól is, azaz hogy támogassa ezt a programot.
Gyurcsány kihátrál a Charta mögül?
Gyurcsány Ferenc támogatja a szándékot, hogy Magyar Demokratikus Charta néven szervezzék újjá magukat a „demokraták”; mint mondta, ebben a pártpolitika, a kormánypolitika és ő maga sem vállal közvetlen szerepet. A kormányfő természetesnek nevezte, hogy a pártok, beleértve a kormánypártok támogatóit is, akik nyugodt, demokratikus Magyarországot akarnak, részt vesznek a charta-mozgalomban. Ebben az én szerepem sem több: állampolgárként és nem miniszterelnökként vagy pártpolitikusként veszek részt benne – fogalmazott. Gyurcsány hangsúlyozta: nagyon örül annak, hogy sok neves közéleti szereplő – liberálisok, szociáldemokraták, konzervatívok – kezdett el beszélgetni civil szervezetekkel. Hozzáfűzte: az a jó, ha civil társadalmi önszerveződés a bázisa a charta-mozgalomnak. A rendszerváltás utáni évekre utalva a miniszterelnök emlékeztetett arra, hogy a Demokratikus Chartának nagyon jó hagyományai vannak Magyarországon.
(MTI, hírTV)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.