Fodor Gábor szerint az elmúlt egy hét új helyzetet teremtett, a kisebbségi kormány beterjesztette programját, amire az SZDSZ tartalmi és személyi okok miatt nemet mondott, ahogyan a többi ellenzéki párt is elvetette azt. Fodor Gábor azt mondta, az MSZP egyedül maradt programjavaslatával, az SZDSZ pedig megoldási javaslatként letette az asztalra a szakértői kormány ötletét.
A pártelnök úgy véli, hogy az ország érdekét ez szolgálná a leginkább, ugyanis a szakértői kormány meg tudná teremteni a stabilitás és a növekedés feltételeit, és egy ilyen kabinet állíthatná vissza a leggyorsabban a közbizalmat. Hozzátette: erről a többi párttal is tárgyalni akarnak, hiszen a szakértői kormány felállításához széles körű politikai támogatásra van szükség. Fodor Gábor arra az újságírói kérdésre, hogy Gyurcsány Ferenc vezetheti-e a szakértői kormányt, határozott nemmel válaszolt.
Arra az újságírói kérdésre, hogy az MSZP zsarolhatja-e a szabad demokratákat, Fodor Gábor azt mondta, hogy az általa vezetett SZDSZ semmivel sem zsarolható. Azokra a kritikákra, amelyek szerint nem világos az SZDSZ programja, Fodor Gábor a sajtótájékoztatón bemutatta pártja 2006-os választási programját, az ahhoz kapcsolódó tanulmányokat, illetve a koalíciós megállapodás 2007-es kiegészítését. Elmondta: az SZDSZ ezek talaján áll és a koalíció azért bomlott fel, mert az MSZP nem akarta megvalósítani a programot.
Fodor Gábor a sajtótájékoztatón bejelentette: szívesen részt vesznek az MDF elnöke, Dávid Ibolya által az ellenzéki pártvezetők között kezdeményezett megbeszélésen, de meggyőződése, egy demokráciában a kormány terjeszti be a költségvetést, az ellenzéknek pedig az a dolga, hogy véleményezze azt, és ők nem szeretnék felcserélni a szerepeket. Az MDF közelgő elnökválasztására utalva Fodor Gábor azt mondta, nem akarnak kampánycélokat szolgálni. Szólt arról is, hogy a tárgyalás időpontjáról még egyeztetniük kell és a jövő hét az előre elhatározott rendezvények miatt nem felel meg az SZDSZ számára.
Az MDF örömmel nyugtázza, hogy az SZDSZ elfogadja Dávid meghívását
Herényi Károly, a Magyar Demokrata Fórum parlamenti frakcióvezetője reagálásában azt mondta, pártja örömmel nyugtázza, hogy az SZDSZ elfogadja Dávid Ibolya meghívását. Hozzátette azonban: az minden bizonnyal elkerülte Fodor Gábor figyelmét, hogy az MDF nem a költségvetésről akar tárgyalni, hanem két tárgyalási pontot jelölt meg a pártelnök.
Mint mondta, az egyik az az adócsomag, amely különbözik a kormány adócsomagjától, és amelyik jobb helyzetbe hozza a magyar vállalkozókat. A másik pont pedig arról szól, hogy ha az első pontban nem sikerül a négy ellenzéki pártnak megegyeznie, akkor „villámgyorsan” dönteni kell a parlament feloszlatásáról, és egy előre hozott választás eredményeképpen az országot és a kormányt működőképes állapotba kell hozni.
Szijjártó: ez így nem mehet tovább
„Tovább folytatódik a kisebbségi kormány szánalmas vergődése” – fogalmazott közleményében Szijjártó Péter Fidesz-szóvivő az SZDSZ bejelentését követően. Szijjártó szerint mindenki látja, hogy ez így nem mehet tovább. Úgy véli, a hatalomhoz való görcsös ragaszkodásnak az egész ország issza meg a levét. „Magyarországnak nincs több elvesztegetni való ideje, az embereknek minél előbb vissza kell kapniuk a jövőről szóló döntés lehetőségét, Magyarország érdeke az előre hozott választás” – szögezte le a Fidesz szóvivője.
Lendvai örül és a programról tárgyalna
AZ MSZP frakcióvezetője örömmel vette, hogy az SZDSZ kész a tárgyalásra, a szocialista párt nem szavakról és nevekről, hanem továbbra is a programról akar egyeztetni. Ezt Lendvai Ildikó mondta pénteken az MTI-nek, az SZDSZ ügyvivői testületének döntését kommentálva. Pozitívan nyugtázzuk, hogy az SZDSZ kész a tárgyalásra, örülünk, hogy elfogadta a meghívást, ezt egy továbblépésnek érezzük – közölte a szocialista frakcióvezető.
Lendvai Ildikó azt mondta, programjuk ismert, várják, hogy a liberális párt milyen program mentén képzeli el az ország előtt álló problémák megoldását. Nem az lényeges, hogy egy kormányt szakértőinek, vagy politikainak hívnak, hanem az, ki milyen programot képzel el a kormányzás számára és annak lesz-e parlamenti többsége – tette hozzá.
Arra a kérdésre, hogy az SZDSZ nyitott lenne egy szakértői kormány létrehozására, Lendvai Ildikó azt mondta, a szakértői kormány egy elnevezés, és a világ legfurább vitája volna, ha az elnevezésen vitatkoznának. A kormányok mögött egy alkalmi vagy állandó parlamenti többségnek kell állnia, többséget pedig programhoz lehet szerezni – vélekedett.
Lendvai Ildikó szerint nem az a fontos, hogy egy kormányban hány olyan ember van, akinek pártkötődése ismert. Úgy vélte, másodlagos kérdés, hogy egy kormányban hány olyan ember van, aki a szakmából jött. Mint mondta, az elsődleges az, támogatja-e a kormány elképzeléseit a parlamenti pártok egy része.
KDNP: az előre hozott választás jelenti a megoldást
A KDNP szóvivője azt mondta, hogy Magyarország számára az előre hozott választás jelenti a megoldást, a szakértői kormány nem lenne ideális probléma feloldására, bár „ennek irányába mutatna”. Halász Zsuzsa szerint a szakértői kormány csak ideiglenes jelleggel fogadható el, mindaddig, amíg le nem zajlanak az új országgyűlési választások. Megjegyezte: a KDNP üdvözli, hogy az SZDSZ következetesen képviseli saját álláspontját.
(MTI/MNO)