Fodor Gábor Kóka Jánoshoz hasonló hibát követ el, hogy nem enged az álláspontjából – mutatott rá Kiszelly Zoltán politológus. Kóka János a koalíció felbomlása idején ragaszkodott a végsőkig Horváth Ágneshez, míg most úgy tűnik Fodor csak egy Gyurcsány nélküli koalíciót képzel el. Fodor egy olyan helyzetbe lavírozta magát, ahonnan jelentős presztízsveszteség nélkül nagyon nehéz visszajönni.
Nem megoldás a szakértői kormány
Véleménye szerint a döntés Gyurcsány kezében van, aki előtt két út áll: ha föláll akkor esetleg új szociálliberális többség jöhet létre nélküle és adott esetben az MSZP elnöki székébe „vonulhatna” vissza. Másik lehetőség, hogy keresi a meggyezést az egykori koalíciós partnerral – tette hozzá. Ennek három szintje van: megegyezik a teljes SZDSZ frakcióval, megpróbál a Kóka-féle csoporttal kiegyezni, míg végül marad az egyes képviselők meggyőzése, hogy szavazzanak a költségvetés elfogadására – mondta el Kiszelly. A politológus kizárta a szakértői kormányt és az előre hozott választás lehetőségét. A szakértői kormánnyal nem oldódnának meg azok a programbeli különbségek, amik a két frakció között vannak és politikai támogatás nélkül nem működhet egy ilyen kormány sem – zárta Kiszelly.
Nem érdeke az MSZP-SZDSZ-nek az előre hozott választás?
„A vezető szocialista politikusok úgy tűnik egyelőre nem hátrálnak ki Gyurcsány mögül, aki a lemondását a költségvetés elfogadásához kötötte” – mondta el az MNO-nak Boros Bánk Levente. A politológus elképzelhetőnek tartja, hogy az SZDSZ részéről a mostani álláspont csupán egy blöff, amivel rövid távon próbálják növelni a népszerűségüket és megpróbálják elfeledtetni a választókkal korábbi népszerűtlen intézkedéseiket. Jelentősen növelhetik a liberálisok támogatottságukat, ha sikerül adott esetben eltávolítani Magyarország legnépszerűtlenebb politikusát – tette hozzá. Az előre hozott választás kérdéséről a szakértő elmondta, hogy csak abban az esetben válhat aktuálissá, ha az SZDSZ újra stabilan öt százalék fölött lesz, az MSZP érdekeivel jelenleg teljesen ellentétes egy új parlamenti voksolás. Az ellenzék stratégiájáról szólva leszögezte hogy jelenleg a kivárás tűnik a legjobb taktikának, mivel a Fidesz jelentős előnnyel rendelkezik a szocialistákkal szemben és adott esetben egy bukott szavazás a parlament feloszlatásáról ronthatja későbbi esélyeiket.