Kóka János, az SZDSZ frakcióvezetője azt mondta, a válság közepén az volna a közös felelősség, hogyan vezethetnék ki ebből az országot, ehelyett viszont a két nagy párt talán több időt tölt az egymásra mutogatással, mint a megoldási javaslatok elkészítésével. Szerinte az ország azért jutott ilyen helyzetbe, mert el van adósodva, egy nagy, túlterjeszkedő állammal, reformok és euró nélkül, egy kicsi és sérülékeny fizetőeszközzel „állunk a válság viharában”. Kóka János azt javasolta, zárják le a felelősök kereséséről szóló vitát és közösen nézzék meg, mit lehetne tenni. A liberális képviselő megköszönte, hogy vasárnap sikerült megállapodni a plafontörvény leglényegesebb pontjaiban, mert ez azt üzeni a világnak, hogy az ország nemcsak egyszer tudja leszorítani az állam költségeit egy elfogadható szintre, hanem ott is tudja tartani azokat. Szerinte úgy tűnik, a pénzügyi válság első nagy hullámát Magyarország tudta kezelni, de – mint mondta – azt nem látják, sikerült-e kivédeni vagy akár csak megfékezni a ránk váró recessziót.
Mint elhangzott, a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) kötendő szerződés szükségességéről nehéz vitatkozni, mert Magyarországnak nem igazán volt más lehetősége ebben a helyzetben. Hozzátette: arra kéri a miniszterelnököt, hogy még a hitelfelvételei szándék kinyilvánításáról szóló dokumentum aláírása előtt az ellenzék is megismerhesse annak feltételeit. Kóka János üdvözölte a gazdasági csúcs összehívását, de javasolta, hogy az a kormánypárti vezetésű gazdasági bizottság és az ellenzéki vezetésű költségvetési bizottság összevont vezetésével tanácskozzon.
Göndör István, a szocialisták frakcióvezető-helyettese a Fidesz és a KDNP felszólalására reagálva úgy fogalmazott: attól fél, hogy néhány hét múlva olyan színezete lesz a válságnak, mintha azt Magyarország idézte volna elő. Göndör István közölte: egyetértenek a miniszterelnök kijelentésével, amely szerint most a gazdasági válság veszélyeinek elhárításával kell foglalkozni. A szocialista képviselő azt mondta, segíteni kell a foglalkoztatásban fontos szerepet játszó kis- és középvállalkozásokat, amelyek közül sok komoly likviditási gondokkal küzd. Kóka János szavaira reagálva közölte: Magyarország gazdaságára mindig jellemző volt, hogy kicsi és sérülékeny. A piacbővítésről úgy vélekedett, azt segíteni kell azzal, hogy új exportpiacokat nyitnak meg, amihez a kormányzati diplomácia „offenzívájára” van szükség. Kijelentette: a kialakuló gazdasági válságban a megoldás felelőssége közös.
Herényi Károly, az MDF frakcióvezetője a kialakult gazdasági helyzetről azt mondta, az a 386 parlamenti képviselő felelőssége is, ezért elvárható, hogy részt vállaljanak a szolidaritásból. Emlékeztetett rá, az MDF azzal a javaslattal élt, hogy a képviselők mondjanak le a költségtérítésük 18 százalékáról. A pénzügyi mentőcsomagról azt mondta, eszébe ne jusson azt a kormánynak felvenni, ha arra nincs szükség, vagyis ha a forint vagy a pénzügyi rendszer nem kerül újra válságba.
A beterjesztett költségvetési javaslatról az MDF-es képviselő úgy vélekedett, hogy az korábban olyan rossz szerkezetű volt, mint a korábbi évek büdzséi, aztán a változó körülmények miatt a kormány benyújtott egy újabbat, most hétfőn pedig egy harmadik, az IMF feltételeit igénybe vevő változatot tárgyalnak, de ezek a változtatások mind külső kényszerre történtek. Herényi Károly közölte: az idő szorít, ezért óriási politikai felelősség terheli a parlamentet, mikor hozza meg a szükséges reformdöntéseket. Ezek között említette az államháztartási, az önkormányzati, valamint az egészségügyi és társadalombiztosítási reformot.
(MTI)