Pontos adatok nincsenek arról, hogy a téli ünnepek idején az otthonokban felállított fák mekkora hányadát termelik Zalában, de az MTI-nek szombaton nyilatkozó helyi gazdák több évtizedes értékesítési tapasztalatai alapján úgy becsülik, hogy a két település környékéről származik az ország karácsonyfáinak 60-80 százaléka.
A Surdon élő Müller Árpád nyugdíjasként néhány száz négyzetméteren normann, luc és ezüst fenyőket termeszt, amelyeket a kispesti piacon maga árusít az ünnepek előtt. A csaknem 50 éve fenyőzéssel is foglalkozó gazdálkodó az MTI-nek azt mondta: az idén mintegy 300 fát szállít a fővárosba, várakozásai szerint nagyjából a tavalyi áron kelnek majd el a fenyői.
A fáknak mindig egyedi ára van, de számításai alapján a legkeresettebb méretben, tehát a nagyjából kétméteres magasságig az idén 5-6 ezer forint körül alakul az ezüst, 8 ezer forint körül a normann ára és nagyjából 2 ezer és 2500 forint között tudja értékesíteni a lucfenyőket. Jelentős költséget jelent a szállítás és a piaci helyfoglalás, az idén a múlt évit meghaladó áron, négyzetméterenként és naponta nagyjából 700 forint helypénzt fizet december 10-től 24-ig.
A szomszédos faluban, Nemespátrón Dömötörfy Jenő két éve már nem saját maga értékesíti a piacon a fáit, hanem felvásárlóknak adja el. A tavalyihoz képest ebben az évben 30-40 százalékkal kevesebbért tudta eladni a fenyőket az évtizedek óta ugyancsak fenyőzéssel foglalkozó gazda.
A több száz fát Ceglédre, Hatvanba, Gödöllőre és Siófokra szállítják tőle. A legkeresettebb a normann, az ezüst, a duglász és a luc, de ez utóbbiból a környéken évek óta kevés van. A betegségek könnyen megtámadják ezeket a fákat, a permetezés pedig költséges és nehéz munka a meredek dombokkal szabdalt vidéken.
(mti)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.