Lemondanak képviselői tiszteletdíjuk 10 százalékáról a zalaegerszegi közgyűlés Fidesz-frakciójának tagjai, és erre kérik az ellenzéki frakció tagjait is – jelentette be keddi sajtótájékoztatóján a párt önkormányzati frakcióvezetője Zalaegerszegen. Tóth László szerint kezdeményezésükkel lehetővé válik, hogy a nehéz gazdasági helyzetben az önkormányzat „önmagán takarékoskodjon”. Éves szinten csaknem 10 millió forintot tudnak megspórolni, ha a képviselő-testület tagjai és a külső bizottsági tagok lemondanak a tiszteletdíjuk 10 százalékáról – jegyezte meg.
Korábban voltak már hasonló próbálkozások, de az erre irányuló bejelentések mindeddig jogszerűtlenek voltak. A képviselők tiszteletdíját jogszabály rögzíti, ezért a szervezeti és működési szabályzat szerint nincs arra lehetőség, hogy a költségvetést is érintő indítványt a bizottságok előzetes tárgyalása nélkül vessék fel. A közgyűlés Fidesz-frakciója az önkormányzatot és a lakosságot érő megszorítások miatt ezért a következő közgyűlésen javasolja az önkormányzati képviselői tiszteletdíjak csökkentését. Az ezzel kapcsolatos rendeletmódosítási javaslatot már be is nyújtották a polgármesternek. A felajánlást a civil szervezetek javára kívánják fordítani, de csak a költségvetés elfogadásakor nevezik majd meg, hogy milyen célokra fordítják az összeget – közölte Tóth László.
Kevesebb felügyelőbizottsági tagra van szükség
A törvényes minimumra csökkentené az önkormányzati cégekbe delegált igazgatósági és felügyelőbizottsági tagok létszámát a zalaegerszegi közgyűlés Fidesz-frakciója – közölte keddi sajtótájékoztatóján Rigó Csaba, az önkormányzat gazdasági bizottságának elnöke Zalagerszegen. Rigó Csaba szerint néhány önkormányzati cégnél több bizottsági tag van a szükségesnél.
Javaslata szerint át kell vizsgálni a cégek működését, és ahol lehet, minimálisra kell csökkenteni a felügyelőbizottság létszámát. Mindez az adott cégeknél jelentős megtakarítást jelent, amelyet jótékony célra, vagy civil célokat szolgáló mecenatúrára fordíthatnak. „Ha bajban van az ország, és ezért a képviselők – annak ellenére, hogy elvégzik a dolgukat – lemondanak a tiszteletdíjuk egy részéről, csökkentik az önkormányzati cégekbe delegált tagok létszámát, az is elvárható lenne, hogy az állami cégekhez kormány által delegált igazgatósági tagok tiszteletdíjával is hasonlót tegyenek” – fogalmazott Rigó Csaba.
(MTI)