Gyurcsány: A gázvita már nem kereskedelmi ügy

Gyurcsány Ferenc levelet írt Vlagyimir Putyin orosz, Julija Tyimosenko ukrán és Mirek Topolanek cseh miniszterelnöknek, az unió soros elnökének, amelyben jelezte: a magyar kormány számára elfogadhatatlan, hogy Oroszország és Ukrajna vitájának az árát az európai fogyasztók fizessék meg. Erről a miniszterelnök kedden nyilatkozott.

MNO
2009. 01. 06. 14:37
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kormányfő véleménye szerint ez mostantól már nem egyszerűen kereskedelmi ügy, hanem Oroszország, Ukrajna és Európa együttműködésének egyik legfontosabb kérdése. Gyurcsány elmondta: arra kérte az unió soros elnökségét, hogy távolságtartó és közvetítő magatartás helyett lépjen fel a két országnál a vita lezárása érdekében. Illetve vitáikat tegyék függetlenné attól, hogy nekik kötelességük biztosítani az európai fogyasztók ellátását és a szerződések betartását – tette hozzá. Emlékeztetett arra, Magyarország az elmúlt néhány év döntéseinek következtében – a felhasználás arányában – nagyobb gáztárolási kapacitással rendelkezik, mint például Németország, vagy Ausztria. A kormányfő felhívta a figyelmet arra, hogy a kialakult helyzet nem befolyásolja a gáz árát. Hozzátette: arról tájékoztatták, hogy Magyarországon jó ideig akkor is lehet biztosítani valamennyi fogyasztó gázellátását, ha az országba egy gramm gáz sem érkezik.

A miniszterelnök hangsúlyozta: Magyarország a gázszállítás tekintetében két vasat tart a tűzben, de világossá tette, hogy a Nabuccónak van prioritása. Ezt bizonyítja az is, hogy Magyarország az egyetlen állam, amely speciális felhatalmazással bíró Nabucco-nagykövetet nevezett ki – fűzte hozzá. Oroszország az új év első napján állította le az Ukrajnának szóló gázszállításokat, arra hivatkozva, hogy Ukrajna nem volt hajlandó kifizetni felhalmozódott, több mint kétmilliárd dolláros adósságát, továbbá nem sikerült megállapodni 2009-re az országnak szállított gáz áráról és az Ukrajnán át Európába küldött gáz tranzitdíjáról. A 2008-ra szóló szerződés lejártával egyelőre nem jött létre új szerződés.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.