Miért vár a kormány addig, amikor „már nagyon nagy a baj?”

Jogszabály-módosítás szükségességét jelezte Tukacs István, a válságövezetek kezelésével megbízott kormánybiztos a kabinetnek a közép-, a dél- és a nyugat-dunántúli régiók foglalkoztatási helyzetéről szóló jelentésben. Erről maga az érintett számolt be a kormányszóvivő tájékoztatón csütörtökön. Czomba Sándor a módosítások kapcsán elmondta: már régen meg kellett volna lépni ezeket az intézkedéseket. • Decemberben ötezer új állástalan jelentkezett a Dél-Alföldön

MNO
2009. 01. 22. 13:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tavaly decemberben lapunk beszámolt arról, hogy a bíróság előzetes letartóztatásba helyezte az Országos Munkavédelmi és Munkaügyi Főfelügyelőség (OMMF) két vezető tisztségviselőjét, ugyanis hétrendbeli csalással vádolták őket. A gyanú szerint az OMMF két vezetője munkaügyi szabálytalanságok miatt elmarasztalt cégeknek hamis igazolásokat állított ki, amelyek felhasználásával a vállalkozók közbeszerzési pályázatokon indulhattak, és állami támogatásokat igényelhettek. November 5. óta négy további gyanúsított van, ők az OMMF közép-magyarországi szervezeténél dolgoztak.


Miért csak most gondolkoznak el a törvény megváltoztatásáról, amikor már nagyon nagy a baj – tette föl a kérdést az MNO érdeklődésére Czomba Sándor, a Fidesz országgyűlési képviselője. Rengteg cég ment már tönkre a szigorú munkakügyi szabályozások miatt – tette hozzá a képviselő. Czomba úgy látja, hogy az uniós országokban sehol sem tapasztalható a magyarországihoz hasonló munkaügyi szigorúság.

Tukacs István elmondta: a jogszabály-módosítás célja, hogy a csekély összegű munkaügyi bírsággal sújtott cégek ne legyenek teljesen kizárva a támogatási és pályázati rendszerből.
A kormánybiztos elmondta: a közép-, a dél- és a nyugat-dunántúli régiókban koncentráltan jelentkezik a munkanélküliség a kormány által szerdán meghallgatott jelentés szerint. Hozzátette: a jobb foglalkoztatásra a fejlesztési források felgyorsítása adhat esélyt, illetve az, hogy a kormány a regionális válságkezelési alapból segíti az új vállalkozások települését. A dunántúli régiócsoportban koncentráltan vannak jelen a multinacionális cégek, amelyek az elmúlt negyedévben e térségben összesen mintegy tízezer fős csoportos létszám-leépítési szándékot jeleztek – jelentette ki Tukacs István. Ez a Közép-Dunántúlon 4 ezer főt, a Dél- és a Nyugat-Dunántúlon pedig 3-3 ezer főt érint – tette hozzá. A kormánybiztos szavai szerint döntően a piacaikban megrendült, azokat elvesztő elektronikai, elektrotechnikai, hírközléssel foglalkozó cégek és beszállítóik jelezték elbocsátási szándékukat.

A válság kezdete után főként a közép-dunántúli régióban döntő változás következett be a foglalkoztatási viszonyokban: a csoportos létszámleépítések száma a tavalyi utolsó negyedévben a 2007-es hasonló időszakhoz képest 13-szorosára emelkedett – közölte Tukacs István. A kormányzatnak a koncentráltan jelentkező leépítési szándék esetében csekély a mozgásterülete – közölte az államtitkár. Mint mondta: míg a magyarországi kis- és középvállalkozások tulajdonosai, vezetői cégük túlélése érdekében hozott döntéseiknél figyelembe veszik, hogy miként alakulnak dolgozóik szociális viszonyai, illetve miként tarthatják meg a tapasztalatot és a tudást, a multinacionális cégeknek nincsenek ilyen szempontjaik.

Tukacs István leszögezte: a multicégek a kormány által számukra ajánlott munkajogi segítségnyújtási rendszert nem veszik igénybe, és sok esetben elutasítják a kormányzati tárgyalási szándékot. A három régiócsoport 2008-ban jó foglalkoztatási adatokkal rendelkezett, a fordulópontot 2008 októbere jelentette – fogalmazott a kormánybiztos. Mint kiemelte, a foglalkoztatásban ez a régió a válság kezdetéig konszolidált viszonyok között működött, sok fejlesztési pénzt, aktív eszközt vett igénybe. A politikus azt mondta: a fejlesztési forrásokból e csoport régiónként 40-45 milliárd forintot pályázott meg és nyert el az Új Magyarország fejlesztési tervben, és régiónként 20 milliárd forintot fordítottak a munkaügyi szervezetek aktív munkaerő-piaci eszközökre. Két a régiócsoportban működő céget emelt ki a kormánybiztos: a péti Nitrogénműveket és a Pápai Húskombinátot. Előbbi esetében a kormány egyedi, 10 milliárd forintos segítséget nyújtott garanciavállalással, utóbbinál pedig 5,5 milliárd forint értékben a leendő működtetőt segítette a kivásárlásban.

(MTI, MNO)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.