Összehasonlítható a nyugdíjpénztárak teljesítménye

Idén január elsejétől kötelezővé vált az elszámoló egység szerinti nyilvántartás, így elvben összehasonlíthatóvá vált a magánnyugdíjpénztárak teljesítménye.  Az árfolyamok lekérdezése már január 6. óta elérhető, négynapos átfutással jelennek meg benne az adatok befektetésünk helyzetéről.

MNO
2009. 01. 13. 7:07
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A befektetési alapok értékének alakulásáról már régóta naponta tájékozódhatnak a befektetők. A magán-nyugdíjpénztári árfolyamokat viszont a törvényi előírásnak megfelelően a tárgynapot követő negyedik munkanapon kell publikálni. Az első „fecskék” (az OTP kivételével, amely egyetlenként már tavaly bevezette az úgynevezett unit rendszert) január 5-én bukkantak fel.

A pénztárak többsége azonban mintha igyekezne alaposan eldugni azt az információt, ami képes arra, hogy plasztikusan mutassa, a különböző portfóliókban összegyűlt pénz értéke aktuálisan miként is alakult. További gond, hogy a rendszer lassúnak tűnik. Az árfolyamok lekérdezése már január 6. óta elérhető, négynapos átfutással jelennek meg benne az adatok.

Ezen a téren persze a többi kasszánál is ugyanez a helyzet. Így az összehasonlításra (ahol a pénztár segítsége nélkül az érdeklődő maga is rábukkan az árfolyamokra) jelenleg legfeljebb a január ötödike és hatodika szolgálhat. A kasszák összevetésére persze az árfolyamok önmagukban sem alkalmasak, hiszen az idei év nem mindenütt indult eggyel (ez egyébként nem csak a szisztémát már egy éve alkalmazó OTP-re igaz). Az összevetés így akár félrevezető is lehet. Annak ellenére ugyanis, hogy az OTP-nél az árfolyamok jóval az egyes (tehát az induló) érték alatt, míg az idén januárban indulóknál felette vannak, még nem biztos, hogy ez a régebbi pénztártagok vagyonának alakulását is tükrözi.

További gond, hogy – legalábbis egyelőre – az egyes pénztárak teljesítményét külön-külön kell a honlapokról „levadászni”, nincs a tájékozódást segítő szervezet (mint amilyen a befektetési alapoknál a Bamosz). A pénztáraknak a napi árfolyamaikat a felügyelet honlapján is közzé kell tenniük (ahol valamennyire azért lehetséges lenne azok összehasonlítása), de ilyen közlést tegnapig csak az AXA tett. Ha beindul ez a rendszer, akkor előbb-utóbb a tájékozódás is zökkenőmentesebbé válhat, hiszen a befektetési alapoknál sem okoz nehézséget az időközbeni teljesítmény értékelése amiatt, mert az alapok más időpontban indultak.

(napi.hu)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.