A politikus négy bihari, illetve sárréti település polgármesterével közösen tartott tájékoztatóján kifogásolta, hogy a Leader-források felhasználásának minden fázisában – a helyi vidékfejlesztési irodák működtetésében, az akciócsoportok létrehozásában és a forrásfelosztás tervezésében – „az MSZP rövid pórázon tartja, szorosan felügyeli a projektet”. A résztvevők – a közgyűlési elnök mellett Püspökladány, Tetétlen és Pocsaj fideszes polgármestere, illetve Berettyóújfalu fideszes alpolgármestere – konkrétan kifogásolták, hogy a Bihar-Sárrét Leader Akciócsoport munkaszervezete taggyűlésén úgy döntött, hogy a rendelkezésre álló több mint 3 milliárd forint Leader-forrás 20 százalékát saját működtetésére fordítja, s az 540 millió forintot meghaladó összeg 90 százalékát személyi kiadásokra költi.
Arnóth Sándor, Püspökladány polgármestere szerint ez „lenyúlás”, de mint fogalmazott, „tehetségtelenül lopnak, mert olyannak is számoltak el kilométerpénzt, akinek nem volt jogosítványa”. Arra a felvetésre, hogy terveznek-e jogi lépéseket az ügyben, Arnóth csak legyintett, s emlékeztetett: az akciócsoportok megalakulásakor általuk tapasztalt kifogásokkal minden fórumot megjártak, egészen Brüsszelig elmentek, mégsem történt semmi.
Rácz ugyanakkor megjegyezte: köztisztviselőként ha ilyen tudomásukra jut, kötelességük feljelentést tenni, s konkrét információ esetén azt meg is teszik. A fideszes politikusok kifogásolták azt is, hogy a Bihar-Sárrét Leader-csoportok egy csütörtöki tanácskozására – ahogy fogalmaztak: közös vacsorára – a térség szocialista országgyűlési képviselője nevében hívott résztvevőket a helyi vidékfejlesztési iroda vezetője.
„Az MSZP nem is akar, de nem is tud rátelepedni az elosztásra”
Gyula Ferencné (MSZP) országgyűlési képviselő szerint az MSZP nem is akar, de nem is tud rátelepedni a Leader-források elosztására, ugyanis olyan szigorú az eljárás rendje. „Lehet, hogy ők indulatosak, mert Biharban sikerült olyan Leader-közösséget kialakítani, ahol a politika, a jobb-, vagy baloldal szóba sem kerül” – mondta a szocialista képviselő, majd hozzátette: Biharban 25 önkormányzat van a közösségben, ebből mindössze 3 szocialista vezetésű. Egyébként a döntésekben 19 elektor vesz részt – 10 bihari és 9 sárréti –, politikusok oda nem mehetnek – fűzte hozzá Gyula Ferencné.
(MTI)