Szép csendőrtollak azért nem fognak újra cicázni

Csendőrök járhatják újra a magyar falvakat az egyik kormányközeli napilap írása szerint. A sajtótermék a Változásért Szövetségnek a mezőőri szolgálat megerősítéséről szóló elképzeléseiből jutott erre a következtetésre. A kakastollas kalapok persze nem fognak feltűnni a mezei utakon, de a vidék értékeinek megőrzését és felügyeletét meg kellene erősíteni – mondta el az MNO-nak Szepessy Zsolt, Monok polgármestere, a szövetség tagja.

Pálffy Lajos
2009. 01. 21. 17:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Néhány éve újsághirdetésben keresett rendőrt egy somogyi település. A polgármester az érdeklődőknek berendezett szolgálati lakást és gépkocsit is ígért, benzinköltséggel. Egyetlen kikötése volt csak: a jelentkező legyen magasabb 180 centiméternél, a súlya pedig haladja meg az egy mázsát.


Szép csendőrtollak nem fognak cicázni a magyar falvakban, feleslegesen aggódik tehát a Népszava cikkírója. Az erőteljesen megszaporodott lopásokkal viszont már kezdeni kellene valamit Szepessy Zsolt szerint is. Monok független polgármestere Újpest, Verőce, Kerepes, Áporka, Kiskunlacháza és Hernádkak első emberei mellett tagja a Változásért Szövetségnek, amely többek között ezt a problémát is orvosolná – ha kell, akkor saját hatáskörben.

A saját véleményét közlő Szepessy két irányban is látna lehetőséget a kisebb volumenű tolvajlások, garázdaságok visszaszorítására. Mivel a rendőrség ezt a problémát már régóta nem tudja megfelelően kezelni, Monok polgármestere helyi szinten működő, megfelelő jogkörrel rendelkező szervezeteket szeretne létrehozni a mindennapos rendfenntartásra és a kisebb bűncselekmények felderítésére.

Szepessy is lát lehetőséget abban az elképzelésben, amely a mezőőrök jogkörét bővítené, de megjegyezte azt is, hogy egy mezőőri státusz fenntartása komoly költségeket róna az önkormányzatra, erre még a tehetősebbnek számító Monok sem képes. A polgármester szerint a mostani mezőőrök amúgy is „béna kacsák”, meg kellene erősíteni a pozíciójukat, modern eszközökkel felszerelni őket. Jelenleg ugyanis csak a mezőőr habitusán, fellépésén múlik, hogy mit tehetnek meg vele.

A polgármester nagyobb lehetőséget látna a polgárőrségek fejlesztésében. Emlékeztetett arra, hogy Magyarországon több mint 90 ezer a polgárőrök száma, és ezek jórészt olyan emberek, akiknek „erős a motivációjuk a bűnözés megelőzésére”. A jogkörük bővítése mellett a polgárőrségeket kellene felszerelni többek között terepjárókkal, de a helyi rendőrök vagy a mezőőrök mellett ők is megkaphatnák azokat az eszközöket – éjjellátókat, hőkamerákat és telepített lézeres sorompókat –, amelyek feleslegessé váltak a határőrségnél a schengeni csatlakozás következtében.

Szepessy Zsolt azt is javasolja, hogy a polgárőrök szolgálatukért kapjanak bizonyos kedvezményeket. Igazolt „szolgálati idejük” beleszámíthatna valamilyen formában a nyugdíjba, esetleg adó- és utazási kedvezményekben is részesülhetnének. Visszatérve a Népszavában felvetettekre, Szepessy arra lenne kíváncsi, hogy ki fél ebben az országban attól, hogy rendet szeretnének tartani és értékeket megőrizni. A polgármester a csendőrség újjászervezése miatt megjelenő félelmek kapcsán felvetette, hogy ezen az alapon a rendőrségtől is lehetne félni, hiszen ezt még a 40-es, 50-es években, az akkori rendszer hozta létre, és azóta ezeken az alapokon működik, csak más emberekkel, akik most már a demokráciát és az emberek értékeit védik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.