A Népszabadság információi szerint a rendkívüli kormányülésen a kisebb parlamentről szóló javaslat kapcsán alig volt vita, az önkormányzati rendszer átalakítását illetően annál inkább. Az alapokban azonban minden felszólaló egyetértett.
Gyurcsány Ferenc azt mondta: az önkormányzatok működési költségei évente 25 milliárd forintot tesznek ki, ez pedig a jelenlegi, 26 ezres összképviselői létszám felére csökkentésével jelentősen apasztható. A kabinet számításai szerint négy év alatt 100 milliárd lenne megspórolható a rendszer egyszerűsítésével és kurtításával úgy, hogy eközben a közigazgatásban végzett munka minősége nem romlik. Az önkormányzati reform, pontosabban „megújulás” (a lap szerint a reform szó körül is volt ugyanis némi vita) egyik alaptétele: kevesebb bürokrácia és több demokrácia a rendszerben.
Az állam és az önkormányzatok közötti feladatelosztást újra kívánják gondolni, elsősorban kistérségi alapon – a miniszter a körjegyzőségi struktúrát támogatná a hatékonyság és az egyszerűség jegyében. A napilap úgy tudja, hogy január elejére már elkészült egy „feladatgyűjtemény”, amelyben a szaktárca többek között 101 törvényhely átmeneti felfüggesztését javasolja. Ezek olyan – nélkülözhető – önkormányzati kötelezettségeket tartalmaznak, amelyek átmeneti figyelmen kívül hagyásával jelentősen spórolhatnak a helyi közigazgatásban. A reform további részleteiben még nincs végleges álláspont, az intézkedések kidolgozása – és arról az ellenzékkel való egyeztetés megkezdése – folyamatos.
(MTI)