Kenyában lehet oktatókórháza a pécsi egyetemnek

Kenyában lehet oktatókórháza a Pécsi Tudományegyetemnek (PTE); a képzést, a gyógyítást és a kutatást szolgáló, első ilyen jellegű magyarországi kezdeményezésről májusban születik megállapodás.

MNO
2009. 04. 15. 15:46
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ternák Gábor, a PTE infektológiai (fertőző betegségekkel foglalkozó) intézetének igazgatója szerdán számolt be Pécsett újságíróknak arról, hogy a terv a kenyai római katolikus egyház, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat, a PTE, a kenyai Moi Egyetem és a pécsi önkormányzat együttműködésével valósul meg. A professzor elmondta: a Magyar Máltai Szeretetszolgálat átveszi az egyháznak azt a kórházát, amelyet a Kenya fővárosától, Nairobitól 350 kilométerre fekvő Eldoretben működtetnek.

Ott a PTE orvosai, orvostanhallgatói, valamint szociális dolgozók kapnának lehetőséget a tanulásra, gyakorlásra, kutatásra, külföldi tapasztalatszerzésre. A pécsi önkormányzat a közeli szálláshelyük fenntartásához járulna hozzá. Mint hozzátette, az együttműködés előnye, hogy a magyar szakemberek és egyetemi hallgatók olyan betegségek kezelésében, gyógyításában szerezhetnének jártasságot, melyekkel Magyarországon ritkán találkozhatnak, a kinti lakosság pedig az eddiginél magasabb színvonalú ellátásban részesülne.

Miseta Attila, a PTE Általános Orvostudományi Karának dékánhelyettese arról szólt, hogy a kezdeményezés azért fontos, mert az utazásokkal, valamint a globális felmelegedéssel Magyarországon is egyre gyakrabban jelennek meg olyan betegségek, melyek eddig csak a mediterrán és trópusi országokra voltak jellemzőek, s ezek korai felismerésére, gyógyítására az orvosoknak fel kell készülniük. Emellett Magyarországon kevés az infektológus és mikrobiológus szakember.

Nyőgéri Lajos, a pécsi önkormányzat népjóléti bizottságának szocialista elnöke jelezte: bár az oktatókórház ötlete a trópusi betegségek gyógyítási és kutatási igényéből eredt, azt az orvosképzés egészének szolgálatába kívánják állítani. Ezért nemcsak a pécsi, hanem idővel az orvosképzést folytató többi hazai felsőoktatási intézménynek is lehetőséget biztosítanának a közös munkában való részvételre. Ternák Gábor megjegyezte: nyugat-európai államok már korábban felfedezték a világ távolabbi pontjain működtetett oktatókórházak jelentőségét, Magyarországnak ez lenne az első ilyen jellegű vállalkozása.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.