Átalakítják a miniszterelnöki kabinet jelenlegi struktúráját, amelynek részeként létrehozzák a válságkezelő program végrehajtását felügyelő kormánybiztosi posztot – értesült a távirati iroda. Ez közvetlenül a miniszterelnök alá tartozik majd, és egyéb kiemelt szakpolitikai ügyekkel is foglalkozik majd. Az új miniszterelnök pénteken kormányának első ülésén ismerteti a válságkezelő program részleteit is, amelyről első olvasatban tárgyalnak is a kabinet tagjai.
Bajnai Gordon a bizalmatlansági indítvány keddi vitájában jelentette be: azt vállalja, hogy megválasztott kormányfőként a válság gyorsabb tempója miatt a legrövidebb határidőkhöz tartja magát, és a héten már a nyilvánossággal is megismerteti programja részleteit. Ennek négy fő célja van: az azonnali válságkezelő lépések megtétele, az egyensúly visszaállítása, a gazdasági növekedés újbóli beindítása és a bizalom visszaszerzése – sorolta.
A bizalmatlansági indítvány elfogadásával megszűnt a kormány megbízatása, de az alkotmány szerint az új kabinet megalakulásáig a régi hivatalban marad, a miniszterek gyakorolják hatáskörüket, de nemzetközi szerződést nem köthetnek, rendeletet pedig csak halaszthatatlan esetben alkothatnak. Az új miniszterelnök a szavazás után kezdeményezte az Országgyűlés elnökénél a miniszterjelöltek bizottsági meghallgatását, majd a köztársasági elnöknél a tárcavezetők és az államtitkárok kinevezését.
A törvények szerint a kinevezés után a kormány megalakul, így ha a miniszterjelöltek Sólyom Lászlótól péntekig megkapják a kinevezési okmányukat, akkor aznap hivatalosan is megtarthatja alakuló ülését az új kabinet. Az új miniszterek parlamenti esküjüket 20-án tehetik le. A távirati iroda úgy tudja, a pénteki kormányülés eleje sajtónyilvános lesz, és közös fénykép készül az új kabinetről. A héten vasárnap is összeül a kormány, akkor már véglegesíthetik a válságkezelő programot, amelynek elemeit be is jelenti Bajnai Gordon az ülés után.
(MTI)