A parlament előtt a Nemzeti Idősügyi Stratégia

Ha a kormány jóváhagyja, néhány hét múlva a parlament elé kerülhet a hosszú távú tervezés lehetőségét biztosító Idősügyi Nemzeti Stratégia – jelentette be a szociális és munkaügyi tárca államtitkára szerdán Székesfehérváron.

MNO
2009. 05. 20. 16:16
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Korózs Lajos az Esélyek Háza és az Egyenlő Esélyek Egyesülete szervezésében tartott vitaindító fórumon a mintegy száz résztvevő előtt elmondta: a következő negyven év feladatait felölelő stratégia lehetővé teszi, hogy a mindenkori kormányok ne a választási ciklusokhoz igazodó, hanem 3 évre szóló akcióterveket készítsenek. A 140 oldalas, több mint ezer oldalnyi háttértanulmány alapján, száz szakember munkájával elkészült anyagot már megtárgyalta és támogatta az Országos Idősügyi Tanács, amely szerint kellene idősügyi törvény is, s azt néhány pontosítást kérve támogatta a kormány mellett működő politikai kabinet is – tette hozzá az államtitkár.

A stratégia 14 témakört ölel fel. A leghangsúlyosabb eleme a nyugdíj, az egészségügy és a szociális ellátás, de foglalkozik az idős kori aktivitás megőrzésének segítésével, s az időskori önállóság és méltóság megtartásának, az idősek esélyegyenlőségének kérdéseivel is. Nemcsak az idősekről „szól”, hanem azokról is, akik a következő évtizedekben érik el az idős kort, mert meg kell tervezni „az idősödés menedzsmentjét” – mondta Korózs Lajos.

Hozzátette: fontos a társadalom idősekkel kapcsolatos szemléletének a megváltoztatása, s annak tudatosítása, hogy az idősek nem eltartottak, hanem több évtizedes munkával és járulékfizetéssel jogot szereztek arra, hogy biztonságban élhessék le életük még hátralevő éveit. A társadalomnak ugyanakkor a jelenleginél jobban ki kellene használnia az idősek tudását, tapasztalatát – hangsúlyozta az államtitkár.

Mint mondta, a stratégia kidolgozásakor nem az aktuálpolitikai, hanem a demográfiai kihívásokra kellett választ adni, mivel a következő évtizedekben tovább idősödik a társadalom. A demográfiai előrejelzések szerint ugyanis 2050-ben a jelenlegi 28 százalék helyett 50,5 százalék lesz az idősek aránya a hazai népességen belül, azaz minden második ember túl lesz a hatvanadik életévén. Ez pedig olyan kihívás, amelyre minden politikai erőnek „kutya kötelessége választ adni” – szögezte le Korózs Lajos. Az idősek egészségügyi ellátásával kapcsolatban fontos kérdésként említette a házi gondozás és a demens – a szellemi képességek öregkori hanyatlása miatt ápolásra szoruló – emberek nappali, otthoni gondozásával kapcsolatos szolgáltatás fejlesztését.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.