Alkotmányellenes a távolságtartási törvény

Alkotmányellenes a hozzátartozók közötti erőszak miatt alkalmazható távoltartásról szóló törvény – mondta ki az Alkotmánybíróság (AB) kedden. Sólyom László szerint fontos, hogy minél előbb hatékony eszközöket találjanak a családon belüli erőszak elleni fellépésre.  

MNO
2009. 05. 05. 9:27
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A parlament által december 15-én elfogadott törvényt aláírás előtt küldte meg előzetes normakontroll céljából Sólyom László köztársasági elnök az Alkotmánybírósághoz.

Az Alkotmánybíróság határozata szerint elfogadható a távoltartás intézménye, alkalmazását szükségessé teheti az a cél, hogy megvédjék a családon belüli erőszak áldozatainak testi-lelki épségét, méltóságát. Ugyanakkor az AB szerint a távoltartás korlátozza az érintett személyi szabadságát, mozgását, ezért e jogintézmény bevezetéséhez garanciális szabályok is szükségesek.

A törvényben az erőszak fogalma részben túl széles, részben értelmezhetetlen, és azzal nincsenek arányban a lehetséges rendőrségi, bírósági intézkedések, továbbá a hozzátartozó fogalma is lehetőséget ad visszaélésekre, ezért alkotmányellenes a távoltartásról szóló törvény – állapította meg az AB.

Az AB által kifogásolt megfogalmazások között szerepel többek között a törvénynek az a rendelkezése, mely szerint „hozzátartozók közötti erőszaknak minősül (...) a szexuális önrendelkezéshez való jogot (...) veszélyeztető (...) mulasztás”. Továbbá azt a megfogalmazást is alkotmányellenesnek találta a testület, hogy „a törvény alkalmazásában hozzátartozónak kell tekinteni az (...) együttélés nélkül, bensőséges kapcsolatban álló személyt e kapcsolat fennállása alatt vagy után”.

Az alkotmányellenesnek talált törvény többek között tartalmazza a rendőrség által közigazgatási eljárásban elrendelhető, 72 órás ideiglenes megelőző távoltartást és a polgári eljárásban a bíróság által elrendelhető, legfeljebb 30 napos megelőző távoltartást. Különvéleményt két alkotmánybíró fogalmazott meg. Bragyova András a testület többségével szemben úgy vélekedett, hogy a távoltartási törvény esetében aligha kerülhető el határozatlan jogfogalmak alkalmazása. „Ha – mint a többséggel együtt én is – elfogadjuk a távoltartás intézményének szükségességét, nehéz elvárni, hogy a szabályozás ne tartalmazzon a jogalkalmazó mérlegelési lehetőségét eléggé tággá tevő határozatlan jogfogalmakat. Ez abból fakad, hogy a távoltartási törvény veszélyek megelőzéséről szóló szabály” – tette hozzá.

Kiss László alkotmánybíró pedig különvéleményében azt az álláspontját rögzítette: mind a hatósági, mind pedig a bírói jogalkalmazás képes a törvény által definiált és az indítványban kifogásolt fogalmakat értelmezni, alkalmazni, azok – rövidebb-hosszabb – idő eltelte után nem okozhatnak jogbiztonsági problémákat.

Sólyom hatékony eszközöket sürget

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.