Averkeszi Dezső kiemelte, hogy fontos feladat a közterületi jogsértések hatékonyabb megelőzése és szankcionálása, illetve az állampolgárok szubjektív biztonságérzetének erősítése. A javaslat bővítené a szervezetek hatáskörét, például a természetvédelmi őrség lezárhat természetvédelmi területet, a közterület-felügyelet térfigyelő kamerákat üzemeltethet, gépjárműveket szállíttathat el és gumibotot használhat, a polgárőr pedig gázspray-t – mondta az államtitkár. Hozzátette: a rendőrség és a szervezetek közötti, megerősített együttműködési kötelezettség része a rendszeres tájékoztatás, a gyorsabb információáramlás és a hatékonyabb szolgálatszervezés, melynek célja elsősorban a fokozottabb közterületi jelenlét.
A sporthuliganizmus visszaszorítása, a szurkolói anonimitás megszüntetése érdekében a javaslat szerint úgy módosulna a sporttörvény, hogy a kiemelt biztonsági kockázatú eseményeken kamerák rögzíthetik a történteket, és kötelező lenne a beléptetési rendszer, amely lehetővé tenné a rendbontók azonosítását – mondta Avarkeszi Dezső. A törvénymódosító csomag része a lőfegyverekről és lőszerekről szóló törvény jogharmonizációs célú változtatása is.
Gyorsítanák a büntetőeljárásokat
A büntetőeljárásról szóló törvényjavaslat célja a közbiztonság erősítése, valamint a büntetőeljárások gyorsítása – mondta Avarkeszi Dezső igazságügyi minisztériumi államtitkár a javaslat általános vitájának kezdetén kedden a parlamentben. Elmondta azt is: a törvény módosítása az előzetes letartóztatás abszolút, felső határidejét az eddigi három helyett négy évben határozza meg, ha a terhelttel szemben tizenöt évig terjedő vagy életfogytig tartó szabadságvesztéssel büntetendő bűncselekmény miatt folyik eljárás.
A bizonyítás bonyolultsága indokolja az előzetes letartóztatás felső határidejének növelését – tette hozzá. Mint kiemelte, a kormánynak feladata, hogy olyan jogszabályi változtatásokat javasoljon, amelyekkel a büntetőeljárásokat gyorsíthatja. Az államtitkár elmondta: a javaslat megteremti egy olyan jogintézmény alapjait, amely lehetővé teszi, hogy az ügyész és a terhelt megállapodhasson a tényállásról, a cselekmény jogi minősítéséről és a büntetésről. Ezért a javaslat a „lemondás a tárgyalásról” külön eljárás szabályait bővíti – tette hozzá.
Kiemelte azonban: a legsúlyosabb bűncselekményt elkövetőkkel szemben nem indokolt a büntetőeljárás egyszerűsítése. Hangsúlyozta azt is: a javaslat a vádlott megjelenési kötelezettségének teljesítése érdekében bevezeti a tárgyalási őrizetet, amely akkor lép életbe, ha a vádlott a szabályszerű idézés ellenére nem jelenik meg a bíróságon, és az elővezetése sem jár sikerrel. Avarkeszi Dezső elmondta: az előterjesztés módosítja a bíróság elé állítás szabályait is.
Jelenleg az ügyésznek 15 nap áll rendelkezésére, hogy meghatározott bűncselekményi körben összegyűjtse az összes bizonyítékot, és a terheltet a bíróság elé állítsa. A javaslat ezt a 15 napos határidőt módosítja 30 napra – tette hozzá. Mint mondta, a jelenlegi szabályozás szakít azzal, hogy az ügyész utólagos törvényességi felügyeletet lát el, ehelyett az ügyész egyik fő tevékenységeként a nyomozás irányítását jelöli meg. A pénzügyminisztériumi államtitkár szerint a javaslat gyorsabbá, hatékonyabbá teszi a büntetőeljárást.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.