A képviselő arra hívta fel a figyelmet, hogy az elmúlt 8-9 hónapban, a világgazdasági válság következtében is jelentősen csökkent a stratégiai nyersanyagok világpiaci ára. Így a nyersolaj – a tavaly augusztusi 137 dollár helyett – most már jó ideje 40-50 dollár között ingadozik, az orosz földgáz árában szintén jelentős, 26-27 százalékos csökkenés mutatkozik, míg a Magyarországon hivatkozási alapnak számító lipcsei áramárak az év eleje óta megfeleződtek.
Molnár Béla szerint eközben Magyarországon emelkedtek vagy stagnáltak az energiaárak, mégpedig azért, mert a kormány az energiapiac liberalizációját erőlteti. Mint mondta, a villanyárampiac liberalizációja óta 30-40 százalékkal emelkedtek az árverési árak, mert nincs túlkínálat, így a néhány kereskedő olyan árat kér, amilyet akar. Vagyis minden teher a fogyasztókra jut, a hasznot viszont a termelők és a kereskedők extraprofitként tehetik zsebre – fogalmazott a politikus, aki elfogadhatatlannak nevezte ezt a helyzetet. Közölte: a KDNP ezért azt követeli, hogy az érvényes jogszabályok mentén a magyar energiaárakat a világpiaci árakhoz idomítva csökkentsék.
Mint mondta, az Energiahivatal szerint 10 százalékos importár-mérséklődés 6-7 százalékos fogyasztóiár-csökkentést indokolna, jelen esetben tehát például a gáz árának 15 százalékkal kellene csökkennie. Az ellenzéki képviselő szerint emellett elemezni kell a magyar piacliberalizáció óta eltelt időszakot, és jogszabályokkal kell védeni a fogyasztókat, valamint lehetőséget kell teremteni a szociális tarifa bevezetésére, hogy a szegénységi küszöb alatt élők megfizethető áron jussanak az energiához.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.