Csak a munka tud jövedelmet termelni – hangsúlyozta Baráth Etele (MSZP) napirend előtti felszólalásában az építőipar helyzetének javításáról szóló, hétfőn elfogadott országgyűlési határozattal kapcsolatban. Felhívta a figyelmet arra, hogy ez az első ágazati válságkezelő program. A kormánypárti politikus az európai uniós források lehívásának gyorsítását, a likviditás megteremtését, a különböző fedezetek, garanciák felszabadítását nevezte a következő időszak legfontosabb feladatainak ezen ágazat szempontjából. Burány Sándor, a Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztérium államtitkára elmondta, hogy a kormány tervei között szerepel a bürokratikus szabályok enyhítése, az engedélyezési eljárások lényeges egyszerűsítése, hogy minél előbb kezdődhessen meg egy konkrét beruházás. Szüntessük meg a lánctartozásokat! – közölte. Elmondta: ennek első elemeként az államra is kötelező, szigorú szabályokat vezetnek be, így ha egy közintézmény nem rendezi tartozását, késedelmi kamatot köteles fizetni.
Közügy az új vírus okozta influenzajárvány ügye, szükség van arra, hogy az intézkedések átláthatóak legyenek – közölte Mikola István (Fidesz). Szerinte nagy kérdés, miért minősítették államtitokká azt, hogy mekkora készlet áll rendelkezésre azokból a gyógyszerből, amelyek képesek az influenzavírus szaporodását gátolni. Az ellenzéki képviselő szerint készleteink csekélyek nemzetközi összehasonlításban, főleg abból a készítményből, amely ott kell, hogy legyen az embereknél, amikor a vírus megjelenik. Székely Tamás egészségügyi miniszter azt mondta, hogy a kormányzat felülvizsgálta az antivirális szerek és az influenza szövődményeit elhárító gyógyszerek készleteit. Hozzátette: beszerezték azokat a szereket, amelyekből nem volt elég készleten.
Gusztos Péter (SZDSZ) azt mondta: Tatabányán „egészen elképesztő feliratok jelentek meg egy óriásplakáton”, halált és gázkamrát követelve a cigányokra. A megyei főügyészhelyettes szerint ez azért nem közösség elleni izgatás, mert nem egy személy, hanem egy csoport ellen irányul – idézte a politikus. A liberális képviselő szerint ez az indoklás abszurd, és az ügyészségnek sokkal erélyesebben kellene fellépnie.
Avarkeszi Dezső, az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium államtitkára válaszában emlékeztetett az Alkotmánybíróság (AB) egyik korábbi határozatára, mely szerint a véleménynyilvánítás lehetősége és ténye védett, annak tartalmára tekintet nélkül, a szólásszabadság korlátozását nem alapozhatja meg a szélsőséges álláspont tartalma, kizárólag annak közvetlen, belátható következménye. Mint mondta, a józan ész azt kívánná, hogy a tatabányaihoz hasonló ügyekben induljon eljárás, a rendőrség az adott ügyben is megindította a büntető törvénykönyv alapján, a baj az, hogy az AB, a bíróságok és az ügyészség nem osztja az MSZP és az SZDSZ közös álláspontját ebben a kérdésben.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.