„Most már otthon sem lehetne a tanár utasításai alapján felkészülni?”

A PDSZ is elutasítja a nyolcosztályos gimnáziumok megszüntetését – jelentette ki Kerpen Gábor az oktatási rendszerről szóló törvényjavaslat kapcsán. Úgy véli, szakmailag nonszensz megoldás, hogy a képességfejlesztés tantárgyi struktúra nélkül történjen. A javaslatot a Fidesz is elutasította. • HÖOK: elfogadhatatlan a felsőoktatási törvény tervezett módosítása

MNO
2009. 05. 19. 17:07
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A rendszerváltozás előtti időszakra való visszalépés lenne és csökkentené a lehetőségeket a nyolc évfolyamos gimnáziumok megszüntetése – mondta a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) elnöke kedden. Kerpen Gábor a közoktatási törvény szabad demokrata képviselők által indítványozott módosítása kapcsán közölte azt is, hogy a javaslatról pénteken tárgyalnak, akkor alakítják ki álláspontjukat. Azt ugyanakkor előzetesen jelezte: érthetetlennek tartja, hogy egy liberális politikus terjeszt be ilyen, az iskolák szűkítését célzó javaslatot.

A Sándor Klára és Magyar Bálint által jegyzett törvényjavaslat szerint jelenlegi formájukban megszűnnének a nyolcosztályos gimnáziumok: a 2010-2011-es tanévtől át kellene szervezniük tevékenységüket, és bővülne a nem szakrendszerű oktatás eddigi rendszere a többcélú oktatási intézményekben. A javaslat előírja, hogy az első-hatodik évfolyamon nem szakrendszerű oktatást kell szervezni, amennyiben a többcélú intézmények az általános iskolai feladatok mellett ellátják a gimnáziumi, a szakközépiskolai, illetve a szakiskolai feladatok bármelyikét.

A PDSZ elnöke a kezdeményezés kapcsán az MTI-nek azt mondta: ezek szerint nem választhatna a tantestület és a szülő, hogy a gyerekek inkább a tananyagban haladjanak előre, vagy képességfejlesztés legyen ötödik-hatodik osztályban. Kerpen Gábor szakmailag nonszensznek nevezte, hogy a képességfejlesztés tantárgyi struktúra nélkül történjen. Ez azt jelentené, hogy az alsó tagozatot kiterjesztik hat éve – mondta, hozzátéve: a tervezet a pedagógusokat vagy többletmunkára kötelezné, vagy akár újabb elbocsátásoktól is tarthatnának. Véleménye szerint fel kellene mérni a nem szakrendszerű oktatás eddig hatásait, s annak ismeretében dönteni – ha szükséges – az esetleges változtatásokról. Azt is meg kellene nézni, hogy milyen a többcélú intézmények területi megoszlása, a nyugat-európai tapasztalatok ugyanis azt mutatják, hogy nem váltak be a szegregáció ellen – közölte.

Azzal kapcsolatban, hogy a diákoknak hétvégére ne lehessen házi feladatot adni, emlékeztetett arra: 2003-ban a tanulók kötelező órái csökkentek, majd 2003 és 2008 között az iskolán kívüli nevelés forrásai apadtak el olyan mértékben, hogy ezek a foglalkozások gyakorlatilag megszűntek. Most már otthon sem lehetne a tanár utasításai alapján felkészülni? – tette fel a kérdést Kerpen Gábor. A törvénymódosítás a szakszervezeti vezető szerint abba az irányba hat, hogy a tudás elsajátításának lehetőségeit csökkentsék.
A javaslatot elutasította a Fidesz is. Sió László a párt oktatáspolitikusa azt mondta: az MSZP és az SZDSZ „kapuzárási pánikban szenved”, s kitört rajtuk a törvényalkotási düh, ami azonban jogbizonytalanságot eredményez az oktatásban. Hetente változó jogszabályok mellett nem lehet a közoktatási és felsőoktatási intézményeket biztonságosan működtetni – hangsúlyozta.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.