A szülői szervezet képviselője statisztikai adatokra hivatkozva kifejtette: korosztályonként több ezer tanköteles gyermek marad ki évente az ötéves kortól kötelező óvodából, iskolából, vagy egyáltalán nem iratkozik be közoktatási intézménybe. Helyi szinten van ugyan jegyzői és iskolai nyilvántartás a tanköteles diákokról, de nem tudják pontosan követni a tanulókat, ha megváltozik a tartózkodási helyük vagy iskolát váltanak. A központilag kiadott tanulói azonosító szám alapján is megszámolhatók a tanulók, de csak akkor, ha beiratkoztak közoktatási intézménybe.
Az MSZOE szerint jelenleg senki sem tudja pontosan, hány tanköteles gyermek van Magyarországon, és közülük hányan nem járnak valamilyen közoktatási intézménybe – írta közleményében Keszei Sándor. Hozzátette: az elmúlt időszakban megvizsgálták a KSH által kibocsátott oktatási adatokat, amelyek szerint például a 2004–2005-ös tanévben 7037 14 éves és 4824 15 éves, míg a 2005–2006-os tanévben 6537 14 éves és 5555 15 éves tanköteles gyermek nem tanult tovább a nappali rendszerű iskolai oktatásban.
A KSH-jelentésekben több évre visszamenőleg hasonló mértékű létszámcsökkenést bizonyító számadatok találhatók (más korosztályoknál is). A szülői szervezet megkereste a KSH illetékesét is, aki közölte: ők is észrevették, hogy valamennyi korosztályban évről évre csökken a beiskolázott gyermekek száma, amit jeleztek Kozma-Lukács Juditnak, az Oktatási és Kulturális Minisztérium (OKM) statisztikai osztálya vezetőjének. Keszei Sándor kitért arra is: az eddigi tapasztalatok szerint nincs garancia arra, hogy április 30-ig minden tanköteles tanulót beírattak az általános iskola első évfolyamára.
Meglátása szerint arra sincs garancia, hogy az általános iskolát sikeresen befejező tanulók, akik eddig nem kaptak felvételi ajánlatot valamelyik középfokú iskolától, szeptemberben egyáltalán tovább fognak tanulni. Az a tanuló, akinek a tankötelezettsége 18 éves koráig tart, de 16 éves koráig nem tudja befejezni az általános iskolát, köteles továbbtanulni, vagyis köteles jelentkezni a kötelező felvételt biztosító szakiskolába vagy felzárkóztató oktatásba, vagy a felnőttoktatásba, de ki tudja ezt ellenőrizni? – tette fel a kérdést az MSZOE sajtószóvivője.
(MTI)