Bajnai hangsúlyozta: ezért minden kormány tett az elmúlt 20 évben, és mindenki büszke lehet rá. A miniszterelnök „nagy nemzeti váltófutáshoz” hasonlította a csatlakozási folyamatot, amelyben az egymást követő kormányok egymásnak adták a stafétabotot, és mindenki egy irányba futott. Bajnai véleménye szerint az uniós tagság az elmúlt öt évben védelmet, támogatást, modernizációt jelentett Magyarországnak. Kiemelte: a világgazdasági válság hatásai is jobban érintették volna az országot, ha nem lennénk tagjai az Európai Uniónak. Szerinte az uniós csatlakozás óta, az elmúlt öt évben olyan folyamatok indultak el, amelynek következményeképpen a legújabb közvélemény-kutatási adatok szerint a megkérdezettek kétharmada csalódott az Európai Unióban.
„Sokan úgy gondolták uniós csatlakozásunkkor, hogy elronthatatlan az ország helyzete, de a szocialisták fölé lőtték a labdát” – mondta el napirend előtti felszólalásában Navracsics Tibor, a Fidesz frakcióvezetője. A politikus elmondta, hogy 5 év alatt Magyarország gazdasága nőtt a legkisebb mértékben a térségben, 2004 óta folyamatosan lassult az ország gazdasága. Az uniós források 4 százalékát sikerült kifizetni az elmúlt két évben, amiért az egyik fő felelősség Bajnai Gordont terheli – tette hozzá. Navracsics hivatkozott az Eurostat adataira is, amelyek szerint 2000 és 2004 között jó felzárkózási ütemet mutatott Magyarország, 2004-től viszont fokozatosan térünk el az Európai Unió növekedési ütemétől. Arra is kitért, hogy a reálkonvergencia terén Magyarország utolsó helyen áll az öt éve csatlakozott országok közül. Szerinte az, hogy az uniós tagság adatait tekintve ennyire le van maradva, Magyarország, az nem utolsó sorban annak eredménye, hogy a kormány nem tudta az uniós forrásokat a gazdasági növekedés szolgálatába állítani, sőt most már a demokratikus átmenet eddigi vívmányairól is le kell mondani. Mint mondta, 2006-ban a szocialisták 14. havi nyugdíjat és példásan kibővített családtámogatási rendszert ígértek, de ez már nincs sehol. A frakcióvezetőtől ekkor Szili Katalin házelnök megvonta a szót, mert túllépte az ötperces időkeretet.
Mesterházy: Siker az uniós csatlakozás
Egyértelműen sikerként könyvelhetjük el Magyarország és a többi kilenc állam öt évvel ezelőtti európai uniós csatlakozását – mondta Mesterházy Attila, az MSZP parlamenti frakcióvezetője hétfőn az Országgyűlésben. A kormánypárti képviselő szerint az elmúlt öt év kevés ahhoz, hogy kialakítsuk a végső mérleget az uniós tagságról. Hangsúlyozta, hogy Magyarország mindig is Európa része volt, még akkor is, ha néhány évtizedre a történelem elszakította Európától.
KDNP: minden mutató tekintetében utolsók vagyunk az unióban
Magyarország minden mutató tekintetében az utolsó az Európai Unióban – mondta a KDNP-s Firtl Mátyás hétfőn a parlamentben a miniszterelnök felszólalására reagálva. Firtl Mátyás, a KDNP frakcióvezető-helyettese azt mondta, míg 2002-ben a magyar lakosság 67 százaléka gondolta úgy, hogy az uniós tagság jó lesz, addig 2004-ben ez az arány már csak 50 százalék volt, 2008-ban pedig 31 százalék. Az emberek csalódtak az uniós csatlakozásban, ugyanakkor az európai intézményekben jobban bíznak mint a magyar kormányban, és ez az önök kormányzásának csődjét bizonyítja – tette hozzá a szocialistákhoz fordulva. Kijelentette: Magyarország 2008. május 1-jén az utolsó minden mutató tekintetében az Európai Unióban, az államháztartási hiányban, inflációban, a versenyképességi mutatókban, a munkanélküliségi adatokban és az adóterhekben is.
(MTI, MNO)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.