Óriási széllökések és jégeső: narancs jelzést adott ki az OMSZ

Narancs fokozatú figyelmeztetést adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ) a Nyugat-Dunántúlra; az előrejelzés szerint hétfőn és kedden többfelé várható zápor, zivatar.

MNO
2009. 05. 18. 11:22
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az előrejelzés szerint hétfőn eleinte a Nyugat-Dunántúlon, estétől a Dél-Alföldön is, kedden napközben többfelé várható zivatar, amelyet helyenként viharos, 60-90 kilométer/órás széllökések és jégeső, illetve lokálisan rövid idő alatt jelentős mennyiségű – akár 25-35 milliméter – csapadék kísérhet. Hétfőn a Nyugat-, kedden főként a Dél-Dunántúlon néhol intenzív zivatar is kialakulhat, nagyobb méretű jéggel, a jég átmérője 2-3 centiméter is lehet.

Dobson Tibor, a Magyar Tűzoltó Szövetség szóvivője elmondta: májusban és júniusban az átlagosnál többször riasztják a tűzoltókat viharkárokhoz. Egy-egy vihar után ugrásszerűen megnő a tűzoltókhoz érkező bejelentések száma, az időjárástól függően évente 5-8 ezer ilyen bejelentést kapnak évente. A tűzoltók először azokra a helyszínekre vonulnak ki, ahol közvetlen életveszélyes helyzetet okozott a vihar, ezt követően a közcélú, közhasznú intézményekhez mennek ki, és utána a bejelentés sorrendjében vonulnak ki a lakossági bejelentésekhez.

Felhívta a figyelmet arra, hogy aki szabadtéri programot szervez, kövesse nyomon az időjárás-jelentéseket, hogy ne érje váratlanul a vihar. Amennyiben mégis gyorsan jön a zivatar, úgy a szabadban tartózkodók ne meneküljenek öreg, korhadt, szemmel láthatóan rossz állapotú fa alá, mert nemcsak nagy a veszélye annak, hogy villám csap a fába, de a heves szél ki is csavarhatja a földből. Amennyiben városban tör ránk a zivatar, ne álljunk épülő vagy romos ház közelébe, mert a szélben könnyen ledőlhet; a szél belekaphat a cserepekbe, hullámlemezekbe, tetőszerkezetekbe, amik balesetet okozhatnak – tette hozzá. A zivatarban rövid idő alatt, viszonylag kis területen sok csapadék esik, ez elöntheti a pincéket, szuteréneket. Ezt a csatornák, átereszek, árkok tisztán tartásával lehet megelőzni.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.