Perre készülnek a köztévék, ha csökken a koncessziós díj

Pereket indíthat a Magyar Televízió és a Duna Televízió, ha az Országos Rádió- és Televíziótestület (ORTT) csökkenti a két országos kereskedelmi tévé koncessziós díját – erről a köztévék vezetői beszéltek hétfőn budapesti sajtótájékoztatójukon. • Megbénuló média a koncessziós díj szabályozása miatt? • Nem szavaztak a koncessziós díj csökkentéséről

MNO
2009. 05. 11. 13:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kedden ismét foglalkozik a két országos kereskedelmi televízió koncessziós díjának csökkentésével a médiahatóság, az azonban még nem világos, hogy csak az RTL Klubot és a TV2-t vagy az egész piacot közvetlenül érintő változatról dönthetnek – tudta meg az MTI hétfőn nevük elhallgatását kérő testületi tagoktól. Mint mondták, formálisan ugyanis nem került le a napirendről az az indítvány, amely megfelezné a két társaság által fizetendő, 1,8–1,9 milliárd forintos összeget, de foglalkoznak azzal az utóbbi időben ennél jóval nagyobb visszhangot kiváltó előterjesztéssel is, amely magát a számítási rendszert alakítaná át, fix összeg helyett a nettó árbevétel arányában határozná meg a kötelezettséget.


A díjcsökkentés a törvényesség szempontjából sem állná meg a helyét. A támogatás nemcsak a ténylegesen kifizetett összegekre értendő, hanem támogatás lehet egy vállalkozás számára nyújtott bármely előny, így például az adókedvezmény, és ebben a vonatkozásban – szelektív – állami támogatásnak minősülne az ORTT által adott nagy összegű kedvezmény – mondta Cselényi László, a Duna TV elnöke. Hozzátette: elsősorban a médiahatóságot perelnék. Medveczky Balázs, a Magyar Televízió ügyvezető alelnöke azt mondta: ha megfelelő jogi lehetőségek vannak, akkor az MTV csatlakozik a Duna TV lépéséhez. A koncessziós díjak „lefelezése” kegyelemdöfés a közmédiumoknak – fogalmazott.

Medveczky Balázs közölte: arra kérik a médiahatóságot, hogy álljon ellen a két kereskedelmi adó nyomásának, és álljon ki a közszolgálati médiumok normatív finanszírozása mellett. Elmondta: ha a testület megszavazza a koncessziós díj csökkentésére vonatkozó kérelmet, akkor az az MTV-nek mintegy 600, a Duna TV-nek mintegy 300 millió forintos kiesést jelentene. Cselényi László azt mondta: ha ezt „elveszik tőlünk, a Duna Televízió képes összeroppanni”.

Arra a kérdésre, hogy mit tartanának optimális médiafinanszírozásnak, Medveczky Balázs úgy válaszolt: mindenekelőtt pontosan meg kellene határozni, mit jelent a közszolgálatiság, és milyen műsortípusokat várnak el a közmédiumoktól. Ha megállapítható, hogy milyen típusból mennyi kell, akkor műsoralapon lehetne finanszírozni – tette hozzá. Cselényi László szerint akkor lenne stabil a rendszer, ha ismét szednének előfizetési díjakat, és azt egy független szervezet osztaná szét igazságosan.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.