„Rejtett privatizáció”: milliárdos vagyonvesztés több erdőgazdaságnál?

Több állami erdőgazdaságnál bekövetkezett milliárdos vagyonvesztésről és rejtett privatizációs szándékról beszélt a fideszes Fehérvári Tamás hétfői interpellációjában a parlamentben. Gőgös Zoltán, a szaktárca államtitkára válaszában rosszindulatú feltételezésnek tartotta ezt, és mindenre kiterjedő vizsgálatot ígért.

MNO
2009. 05. 11. 14:43
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Fehérvári Tamás felidézte, hogy a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. a közelmúltban vizsgálatot rendelt el milliárdos kárt okozó szabálytalanságok miatt négy állami tulajdonú erdészeti társaságnál. Mint mondta, a társaságok vezetői a belső szabályokat megszegve árfolyam-fedezeti ügyleteket kötöttek a rájuk bízott vagyonnal. A Kisalföldi Erdőgazdaság, a kiskunsági erdőgazdaság és a Bakonyerdő milliárdokat buktak az ügyleteken euróban. Utóbbinál odáig fajult a helyzet, hogy a cég vagyonelemeinek csaknem száz százalékát banki jelzálog terheli – mondta. Úgy fogalmazott: kicsit olyan ez, mintha valakik rejtett privatizációs szándékkal elértéktelenítenék, s így olcsón átjátszanák a nemzeti vagyont különböző magántársaságoknak. Azt kérdezte, nem lenne-e helyes az igazgatótanácsokba, felügyelőbizottságokba a semmivel sem törődő pártdelegáltak helyett valódi szakembereket kinevezni.

Kíváncsi volt arra is, milyen lépéseket terveznek a milliárdos vagyonvesztés következményeinek mérséklésére, a felelős vállalati vezetők felelősségre vonására, vizsgálják-e az igazgatótanácsok, felügyelőbizottsági tagok felelősségét, vagy a vagyonvesztést megint az állam nyeli le.

Gőgös Zoltán, a szaktárca államtitkára válaszában felhívta a figyelmet, hogy az erdőgazdaságoknak csak a működési felügyelete tartozik a minisztériumhoz, a vagyonkezelési felvetések nem a tárcát érintik. Kifejtette: a felkavaró hír nem a vizsgálat elrendelése volt, hanem az, hogy szabálytalanságok történtek, és ha nem is milliárdos, de jelentős vagyonvesztés következett be.

A kormány elvárja, hogy a vagyonkezelő mindenre kiterjedő vizsgálatot folytasson le, s a szabályokat megszegőket felelősségre vonják. Az államtitkár légből kapott és rosszindulatú feltételezésnek tartotta, hogy privatizációt előkészítő értékcsökkentő akcióról lenne szó. Az, hogy vagyonvesztés történt, még nem feltétlenül jelenti azt, hogy valakik a saját érdekükben terhelték az állami vagyont, ilyen megállapítást a vizsgálat eddig nem tett – mondta. Azt elfogadta, hogy a gondatlanság is felelőtlenség, s ennek is meg kell, hogy legyen a következménye. A Bakonyerdőnél a vétkeseket azonnali hatállyal felmentették – jegyezte meg. A választ a képviselő nem fogadta el, az Országgyűlés viszont 183 igen, 174 nem és 2 tartózkodás mellett elfogadta.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.