„Veszprém szép, de kicsi hely. Olyan, mint Magyarország. Lakói sokat dolgoznak, elviselik a bajokat és örülnek, ha van miért.
Veszprémben van egy kézilabdacsapat, amelyben kubai, szerb, horvát, orosz és magyar sportolók küzdenek szívvel-lélekkel ezért a szép kis dunántúli városért. A világ egyik legjobb kézilabdacsapata, ahol nem számít, ki honnan jött, hol nevelkedett, ahol mindenki elsősorban veszprémi.
Az volt a román Marian Cozma is, akit idén február 8-án megöltek a város közepén működő népszerű szórakozóhelyen. Csak a szerencsén múlott, hogy két segítségére siető csapattársa, barátja, a horvát Ivan Pesic és a szerb Zarko Sesum súlyos sérülésekkel ugyan, de túlélték a támadást.
A gyilkosok egy harminc főt számláló bandával érkeztek, és azóta sem derült ki, hogy mit kerestek ott. Senki sem érti, és sokan félnek. Leginkább attól, hogy ebben az országban minden megtörténhet” – írják az alkotók a film beharangozójában.
A szöveg szerint ez a film azért készült, hogy megértsük végre, milyen világban élünk. Ez a film nem nyomoz, nem vádol és nem keres felelősöket. A gyilkosokat meg kell büntetni, de a felelősség a miénk. Veszprém magyar város, mindez Magyarországon történt. A felelősök magyarok. Az áldozatok szerettek minket, magyarokat. Kérdés: szeretjük-e mi is magunkat annyira, hogy véget vessünk a félelemnek, hogy ne higgyük, a bűnözők bármit megtehetnek, mert náluk van a pénz és a hatalom. Maradt-e ebben az országban annyi méltóság, erő és becsület, hogy megvédje magát és barátait azoktól, akik sem törvényt, sem erkölcsöt nem ismernek. A film és a történet folytatódik…
„A tény elég ahhoz, hogy film készüljön róla”
Bosszantó érzés, hogy van tere ennek a témának, és hogy össze lehet róla gyűjteni egy filmnyi anyagot – jelentette ki az MNO-nak Csillag Manó, a film rendező-vágója. Mint mondta, a film nemcsak Marian Cozmáról szól, hanem arra hívja fel a figyelmet, hogy elértünk ahhoz a ponthoz, amikor beszélni kell ezekről a dolgokról. A közvélemény folyamatosan elfelejti a hasonló eseteket, amely egyrészt természetes folyamat, hiszen az élet megy tovább. Ám jó lenne, ha a most felnövekvő nemzedéknek nem kellene ilyen problémákkal foglalkozniuk – hangsúlyozta.
A lehető legrosszabb verzió, ha azt mondjuk, hogy ez egy kocsmai verekedés volt – mondta Csillag. Hiszen ez azt jelenti, bármikor bárkivel előfordulhat, hogy elmegy valahova például szórakozni, de nem tér onnan haza – tette hozzá. Ezért – mint mondta – maga a tény, ez a szituáció elég ahhoz, hogy erről film készüljön.
Csillag kiemelte: a film pártatlan alkotás lesz, vagyis nem mond véleményt sem a nyomozásról, sem az elkövetőkről. A pártatlanságot jelzi az is, hogy az elkövetőket egyszerűen csak „sötét oldal”-nak nevezi, hiszen a film mondanivalója szempontjából nem lényeges, hogy pontosan kik voltak azok. „Nem vádolunk senkit, csak bemutatjuk az eseményeket” – fogalmazott, hozzátéve: „ilyen események napi szinten történnek, és ez nagyon nincs jól így”. Mint mondta, a társadalomnak ráadásul eltolódott az ingerküszöbe a normális szinttől, amelyet átlépve régebben még felkapták a fejüket az emberek.
Ezt az ingerküszöböt a film alkotói nem hivatottak visszaállítani – mondta Csillag. „Csupán” Marian Cozmának kívánnak emléket állítani, aki nemcsak sportolói mivoltában, de egész személyiségével méltó arra, hogy emlékfilm készüljön róla.
A filmben megszólalnak:
Csoknyai István másodedző
Dr. Magyarády Péter az MKB Veszprém gazdasági és operatív elnöke
Debreczenyi János Veszprém polgármestere
Mocsai Lajos vezetőedző
Petre Cozma Marian Cozma édesapja
Kállai Csaba országos cigány vajda
Dr. Horváth György a Veszprém Megyei Bíróság elnöke
Bencze József altábornagy országos rendőrfőkapitány
Eklemovic Nikola játékos
Dr. Hunyadfalvy Ákos ügyvéd, az MKB Veszprém társadalmi elnöke
Iváncsik Gergő játékos
Dr. Magyar György ügyvéd (R. S.)
Dr. Mester Csaba ügyvéd (N. Gy.)
Ilyés Ferenc játékos
Ivan Pesic játékos
Remport Csaba vezérszurkoló
Gulyás Péter játékos
Dr. Fejes Péter Veszprém megyei főügyész
Zarko Sesum játékos
Dr. Bárándy Péter ügyvéd
Mohácsi Viktória európai parlamenti képviselő (SZDSZ)
Dejan Peric játékos
Gál Gyula játékos
Carlos Reinaldo Pérez játékos
Műfaj: fikciós dokumentumfilm
Rendezők: Babos Tamás, Csillag Manó, Kálomista Gábor, Kivés György, Vecsernyés János
Szerkesztő-riporter: Víg György
Operatőrök: Babos Tamás, Vecsernyés János, Tóth Zsolt
Zeneszerző: Balázs Ádám
Hangmérnökök: Tőzsér Attila, Csáki János, Madaras Attila
Vágó: Csillag Manó
Gyártásvezető: Simon Gábor
Executive producer: Sánta György
Producer: Kálomista Gábor
Gyártó: Megafilm Kft.
Játékidő: 84 perc
Kód: 11525
Korhatár: 12 év
Országos bemutató: 2009. május 7.
Forgalmazza: Hungaricom Kft.

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.