Az energiát azonban nem az eddigi ellátó, az E.ON Észak-dunántúli Áramszolgáltató Zrt. biztosítja, hanem a Magyar Áramszolgáltató Zrt.; ehhez a kft. tulajdonosa, a Fotex csoport fizetési garanciát vállalt. Katzer Zoltán elmondta, a kft.-nek 1,6 milliárd forintos hiteltartozása és 260 millió forint adósságállománya van, s ezen belül 160 millióval tartoznak az E.ON-nak. Hangsúlyozta ugyanakkor azt is, hogy a cégnek jelenleg 180 millió forintot kitevő megrendelése van, s az üveggyár havi 105 millió forint értékű exporttermék kibocsátására képes.
Sok milliárd forintot fizetett ki a cég az E.ON-nak, és mindig pontosan, így „ezt a türelmetlenséget nem kellett volna velük szemben gyakorolnia” – vélekedett az igazgató, utalva arra, hogy kedden 11 órakor az áramszolgáltató E.ON egy gyáron kívüli trafóról kikapcsolta az áramot. Az igazgató kitért arra is, hogy 98 millió forint munkahelymegtartó támogatásra adtak be pályázatot, s reményei szerint ebben rövidesen számukra kedvező döntés várható. Az igazgató emlékeztetett arra is, hogy az év elején 220 dolgozóra vonatkozóan csoportos létszámleépítést jelentettek be az illetékes munkaügyi szervezetnél, ám azt egyelőre még nem hajtották végre. Egyrészt bíztak a munkahelymegtartó támogatás elnyerésében, másrészt a jelentős megrendelés-állományra tekintettel is eddig nem küldtek el dolgozókat – mondta. Hangsúlyozta: ha az állami támogatást megkapja a cég, garantálják, hogy egyáltalán nem lesz leépítés.
Az igazgató szólt arról, hogy jelenleg egy aggregátorral biztosítják a kemencéknél az áramot, ám ha az olvadék 600 fokra lehűl, akkor már nem veszi fel az elektromosságot, és „kifolyik az üveg”. Megtörténhet, hogy emiatt 60-70 millió forintos kár is keletkezik – tette hozzá. Katzer Zoltán szerint az energia-kereskedelmet illetően „egy időre biztosan megszakad a kapcsolatuk az E.ON-nal”.
(MTI)