Egy dél-somogyi anyuka felháborodva mondta: nem engedi iskolába a gyerekét, mert a fia azért lesz mindig fejtetűs, mert néhány szülő nem kezeli tetves gyermekét. A fejtetű szabad szemmel alig látható rovar. A hajas fejbőrön él, tápláléka az emberi vér. Gyakran csak akkor észlelhető, amikor már előrehaladott a fertőzés.
Somogyban duplájára nőtt a tetvesség mértéke. Az elmúlt években csupán 1,44 százalék volt, az idei első negyedévben 2,8 százalék. A tetűt nem megkapni szégyen, hanem eltitkolni – állítja Krekó László, az ÁNTSZ Dél-dunántúli Regionális Intézetének munkatársa. Noha vannak időszakok, amikor több esetet jegyeznek fel, minden évszakban jelen van a tetvesség.
Az 1970-es években a tetvesség világjárvány volt, és 25-26 évenként erősebb a populáció, akkor megugrik a tetvességszám. A megelőzés nehéz: egy zsúfolt autóbuszon, a játszótéri homokozóban, vagy az óvodai fodrászsarokban könnyen el lehet kapni. Tévedés, hogy a tiszta családoknak nem kell tartani tőle. Jó tetűirtó szerek állnak rendelkezésre, de a szülők felelőssége vitathatatlan. Elvileg azok a gyerekek térhetnek vissza a közösségbe, akik megszabadultak az élősködőtől, de Szűcs Mária, az ÁNTSZ főorvosa szerint senkit nem lehet kitiltani a közösségből, így csak ráhatással lehetnek a szülőkre. Ám ha a tetves hajat nem, vagy nem megfelelően kezelik, akkor a gyerek könnyen továbbfertőzi társait, s egy zárt közösségben ez olyan, mint a futótűz.
(sonline.hu)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.