„Az MDF székházában egy álkonzervatív liberális pártot alapítottak”

Egy álkonzervatív liberális párt alapjait tették le az MDF-székházban, amikor politikusokat töröltek távollétükben a párt tagjainak sorából – mondta Hock Zoltán, az országos választmány által kizárt három politikus egyike csütörtökön Budapesten. A képviselők arról is beszéltek sajtótájékoztatójukon, hogy továbbra is az MDF tagjának tekintik magukat. • Bokros „új terminátorként” érkezett az MDF-be

MNO
2009. 06. 11. 14:48
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Tegnap a Szilágyi Erzsébet fasorban egy új liberális pártnak az alapjait tették le. Tekintettel arra, hogy világossá vált bizonyos politikai, gazdasági, intellektuális, kulturális körök számára, hogy a meglévő, liberálisnak tartott SZDSZ-be új életet lehelni már nem lehet, végérvényesen megbukott Magyarországon, ennek megfelelően az európai trendet felhasználva, egy ilyen félig álkonzervatív párt mögé elbújva, azt elfoglalva egy új liberális pártnak a megalapozását kezdték el” – mondta Hock Zoltán a Katona Kálmánnal és Pettkó Andrással közösen tartott sajtótájékoztatón.

Ezt igazolja, hogy az SZDSZ egyik ügyvivője is arról írt a közelmúltban, hogy „össze kellene gyúrni” az SZDSZ-t és az MDF-et. Ennek fényében jelent meg Bokros Lajos is. A forgatókönyv szerint a Political Capital egyes emberei is politikai szerepvállalásra készülnek az MDF-ben – tette hozzá. Mint fogalmazott, a választási eredmény ismeretében azt lehet mondani, hogy egy előre eltervezett forgatókönyv áldozataivá váltak hárman, nem fértek bele ebbe a „liberális katyvaszba”.

Katona Kálmán kiemelte: ha az ember nem tudná, hogy a választások korrektek, akkor azt gondolná, hogy valamilyen „nagy testvér keze” segíti át a pártot mindig az ötszázalékos parlamenti küszöbön. A politikus hozzátette: úgy tudja, hogy a Tisztelet Társasága és a Hit Gyülekezete is segítette az MDF-et az idei európai parlamenti választásokon. Szerdai kizárásukkal kapcsolatban Hock Zoltán kiemelte: „Az eljárás ízléstelen és törvénytelen. (...) A távollétünkben, napirend nélkül hozták meg ezt a sunyi döntést, mert nem mertek szembenézni velünk”.

Mint mondta, az országos gyűléshez, az MDF tagságához fordulnak fellebbezésükkel. Ha ott is alulmaradnak, akkor jogi útra terelik a kérdést, hiszen nem érzik magukat „sem bűnösnek, sem árulónak” – tette hozzá. Megjegyezte: kizárásukkal megszűnt a fizikai lehetősége is annak, hogy az MDF frakciót alakíthasson. Kérdés, hogy nem az volt-e a cél ezzel a lépéssel, hogy ősszel az MDF az SZDSZ-szel közös frakciót alakítson – mondta Hock Zoltán. A távirati iroda azon kérdésére, hogy kizárásuk után tervezik-e új frakció, illetve párt alakítását, Hock Zoltán azt mondta: későbbi történet, hogy tudnak-e új frakciót alakítani, új párt alapítása nem merült fel.

Nem vetődött fel az sem, hogy más frakcióhoz csatlakozzunk – tette hozzá. Hangsúlyozta: hisz abban, hogy az MDF-ből még lehet „egy normális pártot csinálni”. 2002 és 2006 is megmutatta, hogy egyedül nem megy, jobboldali szövetségesre lett volna szüksége az MDF-nek – mondta a politikus. Katona Kálmán kiemelte: kizárásuk okaként azt fogalmazták meg, hogy ők hárman nem léptek be az MDF újjáalakuló frakciójába. Ez a tény nem áll fenn, mert az alapszabályt követve a választás után és az előző kizárások után is beléptek a frakcióba.

Eljárásilag sem felel meg az előírásoknak a kizárásuk. Ugyanakkor a Herényi Károly–Dávid Ibolya párosnak van ebben gyakorlata, már 35 millió forintot vesztettek eddig az ilyen kizárások után indított perek miatt – fűzte hozzá. Közölte: Bokros Lajos és a neoliberális körök szellemisége ellenkezik a párt szellemiségével. Kizárásuk igazi oka az volt, hogy ők hárman nyíltan ellenezték a párt ilyen irányú fordulatát. Ugyanakkor még az is „benne van a pakliban”, hogy Bokros Lajosra cserélik Dávid Ibolyát a pártelnöki tisztségben – mondta Katona Kálmán.

Pettkó András kiemelte: a pártokban természetesek a változások, de az új irányvonalak egyeztetések után kell, hogy kialakuljanak. A pártban minden egyes kérdést meg kellett volna beszélni. Egyeztetni kellett volna a frakció újraalakításáról is – tette hozzá. A politikus arról is beszélt: meglepte, hogy Bokros Lajos felszólította őket a pártból való távozásra, annak ellenére, hogy betartották a választások előtti ígéretüket, „kéthetes kampánycsendet” tartottak, nem kritizálták a pártvezetést. Makay Zsolt, a párt országos választmányának elnöke szerda este jelentette be: a testület többségi szavazata szerint azzal, hogy Hock Zoltán, Katona Kálmán és Pettkó András nemet mondott a frakció megalakítására, az alapszabály értelmében törölték párttagságukat.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.