A törvényjavaslat sérti az önkormányzati autonómiát, és a korábbi tapasztalatok alapján nem kizárt, hogy a központi szervek által beszedett adóból az ígéretek ellenére sem érkezik vissza időben a teljes összeg az önkormányzatokhoz, ami súlyos finanszírozási, likviditási gondokat okozhat a politikus szerint. Azért is ésszerűtlen a javaslat, mert az iparűzési adó beszedéséhez szükséges információk nagy része helyben áll rendelkezésre, ezért a helyi szervek ennek a feladatnak az ellátására sokkal alkalmasabbak – mondta Gémesi György.
Kedden az önkormányzati szövetségek elnökeiből alakult Önkormányzati Szövetségek Konzultatív Tanácsa elfogadott egy közös nyilatkozatot, mely tartalmazza többek között a következőt: „Az önkormányzati szövetségek nem értenek egyet – az önkormányzatiság alapértékével ellentétesnek tartják –, hogy az iparűzési adó beszedését a kormányzat az APEH hatáskörébe kívánja helyezni.”
A kormányszóvivő szerdán azt közölte: a kormányzat szándéka, hogy az önkormányzatok továbbra is megkapják a bevétel 100 százalékát. A változás csupán annyi, hogy a beszedés feladatát nem az önkormányzati adóhatóság, hanem a központi adóhatóság végzi el. A javaslat szerint szabályozzák azt is, hogy az APEH hogyan utalja át márciusban és szeptemberben az előlegeket, valamint milyen elszámolási formában zárja le az adóévet decemberben és májusban.
Ennek az a lényege, hogy az önkormányzatok semmiképpen sem juthatnak kevesebb pénzhez, mint amennyi iparűzési adót befizetnek a vállalkozók. A tervezett szabályozás eredménye, hogy a központi költségvetés az iparűzési adó tekintetében előfinanszírozást biztosít az önkormányzatok számára, mivel elsősorban az előlegfizetésnél nem a befizetett, hanem a bevallott összegeket utalja az APEH, s csak később korrigál – közölte szerdán Szollár Domokos. A közterhekkel kapcsolatos törvényjavaslatról, amely az iparűzési adó központi beszedéséről is rendelkezik, június 29-én dönt a parlament.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.