Igent mondott Baka András főbírójelöltre az OIT

Az Országos Igazságszolgáltatási Tanács (OIT) hétfőn titkos szavazással úgy döntött: támogatja Baka András megválasztását a Legfelsőbb Bíróság elnöki posztjára.

MNO
2009. 06. 08. 9:41
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az OIT 11 igen szavazattal, 3 ellenében támogatta Baka András megválasztását. A közlemény szerint Fazekas Sándor, az OIT elnöke a döntésről levélben tájékoztatta a köztársasági elnököt és az Országgyűlés elnökét. A főbírójelölt meghallgatásáról készült jegyzőkönyvet napokon belül nyilvánosságra hozzák.

Sólyom László államfő május 28-án kelt levelében tájékoztatta az OIT elnökét arról, hogy javasolta az Országgyűlésnek Baka András megválasztását a Legfelsőbb Bíróság elnöki posztjára – emlékeztetett a testület. Az Országos Igazságszolgáltatási Tanács törvényben meghatározott jogköre és feladata az előzetes véleménynyilvánítás a Legfelsőbb Bíróság elnökének tisztségére jelölt személyről. A testület szabályozása szerint erről a tagok zárt ülésen, titkos szavazással határoznak. Az OIT döntése az Országgyűlést nem köti.

Baka András tavaly májusban, amikor először jelölték erre a posztra, már átesett a procedúrán, akkor azonban a testület 7:6 arányban nem támogatta a megválasztását, és épp ez volt az indoka annak, hogy a parlamenti szavazáson a jelölt nem kapta meg a szükséges kétharmados többséget. Az államfő korábbi jelöltjét, Havasiné Orbán Máriát – akit a köztársasági elnök ugyancsak kétszer jelölt a posztra – a testület meghallgatta az első parlamenti szavazás előtt, a második jelölésnél azonban közölték: nem tartják szükségesnek a jelölt ismételt megjelenését, fenntartják a korábbi, támogató álláspontjukat.

Baka András esetében azonban ismételt meghallgatást tartott az Országos Igazságszolgáltatási Tanács. Baka András a múlt héten úgy nyilatkozott: az Európai Unióban példa nélkülinek tekinthető, hogy az egyik tagállamban csaknem egy éve nincs a Legfelsőbb Bíróságnak elnöke. A strasbourgi emberi jogi bíróság egykori bírája szerint egy jogállamban nem szerencsés, ha magas közjogi funkciók nincsenek betöltve, és ez nem csak a Legfelsőbb Bíróság elnöki posztjára vonatkozik.

Szólt arról is, hogy a főbírói poszt olyan szakmai kihívást jelent, amely elől nem lehet kitérni. A bírósági igazgatás korszerűsítése, az európai szemléletmód erősítése elkerülhetetlen a magyar igazságszolgáltatásban – mondta Baka András. Az Országgyűlés egy hét múlva dönt a jelöltről, a Legfelsőbb Bíróság elnökének megválasztásához minősített többség, az összes képviselő kétharmadának támogató voksa szükséges.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.