Az OVB-be az öt független szakemberen túl azok a pártok küldhetnek az országgyűlési választások után egy-egy delegáltat, amelyek parlamenti frakciót tudtak alakítani. A testületbe így három éve az MSZP, a Fidesz, az SZDSZ, a KDNP és az MDF állított delegáltat, ám utóbbi nemrég „kiesett”, miután megszűnt az országgyűlési frakciója. Az MDF ugyanakkor önálló EP-listaállítóként újra küldhetett delegáltat az OVB-be azokkal a pártokkal együtt, amelyek a június 7-ei EP-választásra (20 ezer érvényes ajánlószelvény összegyűjtésével) ugyancsak önálló listát tudtak állítani. Azok a pártok, amelyek közös listát állítottak, csak egy tagot küldhettek az OVB-be. A listaállítás jogán tehát a testület tagja lehetett a Jobbik, az MCF Roma Összefogás, a Magyar Kommunista Munkáspárt, az MDF delegáltja, valamint a Lehet Más a Politika és a Humanista Párt közös delegáltja.
Az így tizennégy tagúra bővült testület május 14-én tartotta első ülését. A listaállítás jogán delegáltak mandátuma az EP-választás eredményének jogerős megállapításig szólt. Az EP-választáson mandátumot szerzett képviselők csütörtökön átvették megbízólevelüket Szigeti Pétertől, az OVB elnökétől és Harrach Pétertől, az Országgyűlés alelnökétől, ezzel megszűnt az országos listát állító pártok OVB-képviselete, így a testület tagjainak száma kilencre módosult. Az OVB „régi” pártdelegált tagjai közé tartozik Szoboszlai György (MSZP), Bordás Vilmos (Fidesz), Poczkodi Balázs (SZDSZ) valamint Vejkey Imre (KDNP). A testület szakértői tagjai Szigeti Péter (elnök), Halmai Gábor (elnökhelyettes), Fazekas Marianna, Ivancsics Imre és Molnár Miklós. A testület csütörtök délutáni ülésén hat, az EP-választáshoz kapcsolódó jogorvoslatot bírált el. A testület előtt tizenhárom országos népszavazási kezdeményezés is volt, ezek közül az OVB hármat hitelesített. Hitelesítette az OVB azt a népszavazási kezdeményezést, amely úgy szól: „Egyetért-e azzal, hogy az országgyűlési választásokon az egyéni választókerületekben a független jelöltet pártok kampányukkal és anyagiakkal ne támogathassák?”
Az OVB hitelesítette azt a kezdeményezést is, amelynek célja, hogy az Országgyűlés alkosson törvényt arról: az Országos Választási Bizottság elnökét a miniszterelnök kezdeményezésére, a köztársasági elnök előterjesztésére az Országgyűlés válassza meg. Azt a népszavazásra felteendő kérdést is hitelesítették, amely olyan törvény megalkotását célozza, amely alapján az OVB tagjainak vagyonnyilatkozatot kellene tenniük. Országos népszavazás elrendeléséhez 200 ezer hiteles aláírást kell összegyűjteni. Az OVB nem hitelesítette azt az országos népszavazási kezdeményezést, amelynek célja olyan törvénymódosítás, hogy az OVB választott tagjai között legyen magyar nyelv- és irodalomtanári képesítéssel rendelkező választópolgár. Határozatának indoklásában az OVB emlékeztetett rá: a népszavazásra felteendő kérdés nem olyan jelentős, hogy ebben indokolt lenne népszavazást tartani.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.