Titkos vevők a HM-ben

Alig több, mint félmilliárd forintért értékesítettek 522 gyalogsági harcjárművet a honvédség hadrendből kivont eszközeiből a honvédelmi tárca egyik cégén keresztül. A Honvédelmi Minisztérium százszázalékos tulajdonában lévő állami társaság és a szaktárca sem hajlandó elárulni, hogy kiknek adták tovább a járműveket. Annyit sikerült megtudni: Ukrajnába és Csehországba is kerültek a fegyverekből.

Magyar Nemzet
2009. 06. 12. 4:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Magyar Néphadseregnél szolgálók még emlékezhetnek az úgynevezett BMP harcjárművekre, hiszen szinte minden alakulatnál alkalmazták ezeket. Az ágyúkkal, géppuskákkal ellátott eszközök azonban elavultak, nagy részüket kivonják a Magyar Honvédség rendszeresített harci járművei közül.

Az utóbbi években ezt használhatta ki néhány fém- és fegyverkereskedő. A vállalkozók ráadásul különösebb versenyeztetés nélkül, egy közvetítőcégként közreműködő állami társaságtól juthattak hozzá az ócskavasként is értékes „inkurrens anyagokhoz” – tudta meg a Magyar Nemzet. Az ügyleteket ugyanis a Honvédelmi Minisztérium (HM) nem közvetlenül bonyolította, hanem megbízta ezzel az egyik százszázalékos tulajdonában lévő társaságát, a HM Currus Zrt.-t.

Pontosabban „az árut” eladta a cégnek, amely ezek után már szabadabban értékesíthette azt a piacon, magánvagyont varázsolva a honvédség vagyonából. Az első csomagot 2007 októberében adták el az állami cégnek. A HM Currus Zrt. ekkor 402 darab, rendszerből kivont BMP–1 harcjárművet vásárolt meg csaknem 130 millió forintért. Ezeket az eszközöket hatástalanították, teljesen szétbontották, és mintegy tízszázalékos haszonnal fémkereskedőknek adták tovább, akik az eszközök súlyát figyelembe véve nagy összegeket kaszálhattak a bontás utáni hasznosítással a kohóktól. A honvédelmi tárca tájékoztatása szerint szintén a HM Currus Zrt. vásárolt a minisztériumtól 2008 februárjában 120 darab BMP-t, mintegy 341 millió forintért. Ezek működőképes harcjárművek voltak, tehát fegyvernek minősültek az eladásuk idején. A HM a Magyar Nemzet többszöri unszolására sem volt hajlandó elárulni, hogy a fegyvereket kiknek értékesítették, ahogyan nem kapott a lap konkrét információt a szétbontott BMP-k vevőiről a HM Currus Zrt.-től sem – írja a pénteki Magyar Nemzet, melyben további részleteket olvashat az ügyről.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.