A gazdasági válság következményeit olyan mértékben hárítják a közoktatás dolgozóira és intézményrendszerére, amely már helyrehozhatatlan károkat okoz – mondta Kerpen Gábor, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) elnöke sajtótájékoztatón szerdán Balatonalmádiban, a PDSZ négynapos közoktatási akadémiájának zárásaként. Jelentős pénzforrást vonnak ki a közoktatásból, s ezáltal az ott dolgozók jövedelme csökken – tette hozzá. Rámutatott arra is, hogy az önkormányzatoktól újabb „százmilliárdokat vonnak el”, amelynek „nyilvánvalóan az a következménye, hogy tovább szűkül az oktatás intézményhálózata”. Kerpen Gábor szerint újabb iskolákat vonnak össze, az óvodai csoportokban, iskolai osztályokban pedig létszámnövekedés lesz. A PDSZ elnöke szerint a pedagógusok „viszik a hátukon a közoktatást, a gyermekek érdekeinek való megfelelő működést, annak ellenére, amit a kormányzat elkövet az oktatással szemben”.
Az elnök szerint „politikai oldalról” még mindig azt hallják, hogy mindenért az iskola a felelős, mindent annak kell megoldania, mindeközben nem segítik az iskolákat. Szerinte például a „rideg integráció” (a személyi, anyagi és tárgyi feltételek nélküli kötelező integráció) éppen azon gyermekek érdekei ellen hat, akiken segíteni kívánnak. Mint mondta: ha nincs az iskolában kötelezően foglalkoztatott gyermekvédelmis, és egyre több „részképesség-hiányos” gyermek kerül be egy-egy osztályba, viszont csökken a pedagógusok száma, akkor ez a helyzet mindenkinek rossz. „Azt látjuk, hogy az oktatáspolitika számos fórumon a tanárokat teszi felelőssé az iskolai erőszakkal kapcsolatban” – vélekedett a PDSZ elnöke, holott szerinte „általános társadalmi helyzet az agresszió megjelenése”. S aki ezt csak a pedagógusokkal akarja megoldatni, az rossz úton jár – tette hozzá, megjegyezve: ráadásul a pedagógusoknak nincs eszközük az agresszió ellen.
Az iskola tehetetlen az agresszióval szemben, s „elképesztő következményekkel” jár az, ha a gyerekek azt „tanulják meg” az iskolában, hogy a társadalom tehetetlen az agressziójukkal szemben – vélekedett Kerpen Gábor. Hozzátette: „pozitív elem” viszont az, hogy ha felnőtt (szülő, más hozzátartozó) fizikai erőszakot követ el pedagógussal szemben, akkor azt az ügyet a bíróságok sok helyütt már gyorsított eljárásban tárgyalják. Az elnök kitért arra is, hogy a szerda délelőtti közoktatási fórumon Szabó Zoltán, az MSZP vezető oktatáspolitikusa, a parlament oktatási bizottságának elnöke azt mondta: a Magyar Bálint és Sándor Klára által a parlament elé terjesztett, az oktatási törvényt módosítani szándékozó javaslatukkal kapcsolatban két lehetőség van. Az egyik az, hogy az előterjesztők visszavonják a javaslatukat, és az MSZP terjeszt be egy olyan törvénymódosítást, ami általa is támogatható – idézte a sajtótájékoztatón a PDSZ elnöke Szabó Zoltánt.
A másik megoldás pedig az, hogy az MSZP képviselői módosító javaslatokkal „segítik jobbá tenni” a Magyar–Sándor-féle SZDSZ-es előterjesztést – tájékoztatott Kerpen Gábor, megjegyezve, hogy „ez indirekt módon arra utal, hogy az MSZP nem fogja ebben a formában elfogadni ezt a törvénymódosító javaslatot”. Kerpen Gábor emlékeztetett Magyar Bálint és Sándor Klára javaslatának három „vitatott elemére”: a nyolc évfolyamos gimnáziumok azonnali megszüntetése 2010-től, a 12 évfolyamos iskolákban bevezetendő tantárgymentes oktatásra az 1-6. évfolyamokon, illetve az írásbeli házi feladat adásának megtiltására a hétvégére. Végül a PDSZ elnöke azt hangsúlyozta, hogy a parlamenti pártok vezető oktatáspolitikusai egyetértenek abban, hogy a pedagógusok bérezése „elfogadhatatlanul alacsony”.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.