A csütörtökön az MTI birtokába került bizottsági állásfoglalás szerint azzal, hogy az SZDSZ országos tanácsa (ot) a küldöttgyűlés összehívásakor nem döntött a küldöttválasztás időrendjéről, sőt a tavalyi küldötteket rendelte küldöttnek tekinteni, megsértette a párt alapszabályát. „Ebből következően a 2009. július 12-i küldöttgyűlés nem lett szabályosan összehívva” – olvasható az állásfoglalásban, amelyet Wittinghoff Tamás, Budaörs polgármestere, országos ügyvivő kért a jószolgálati és etikai bizottságtól. A testület hangsúlyozza, hogy a küldöttgyűlésen nem pótolható az elmaradt küldöttválasztás.
A Hankó Faragó Miklós vezette bizottság rámutat: a szabálytalanul összehívott küldöttgyűlésen hozott döntések és határozatok is szabálytalanok lesznek. Ha bármely tag vagy esetleg az ügyészség megtámadja a tisztújítási határozatot bíróság előtt, abban az esetben a bíróság a szabálytalanság megállapítása mellett azt megsemmisítheti – írták. Azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a párt ügyvivői testülete (üt) jogosult-e ebben a kérdésben dönteni, a testület úgy foglalt állást, hogy az üt – vagy bármely más szerv – által hozott döntés politikai és nem jogi érvényű.
Attól, hogy egy politikai szerv állást foglal arról, hogy a szabályokat betartották, nem teszi szabályossá a küldöttgyűlés összehívását és megtartását. „Jogkövetkezmények kiváltására alkalmas módon csak a független bíróság dönthet jogi vita esetén” — rögzíti a dokumentum. (Szerdán az SZDSZ ügyvivői testülete azt közölte az MTI-vel, hogy szabályszerűen fogják megtartani a vasárnapi küldöttgyűlést.) A jószolgálati és etikai bizottság szerint az ot-nek van joga eljárni és a szabálytalan döntése helyett a kialakult helyzetre tekintettel új döntést hozni. Rámutatnak ugyanakkor, hogy az alapszabály rendelkezései alapján a párt szervezetrendszerében nincs olyan hatáskörű szerv, amely jogi ügyekben mint egy polgári bíróság döntést hoz.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.