Kollányi Gábor hozzátette: egyébként egyes dolgozók esetében minden hónap ötödik napja, másoknál azonban csak 10-e a szerződésben meghatározott fizetési határidő. Emlékeztetett arra, hogy az intézmények működtetésére szolgáló, az egészségbiztosítástól származó összeget egy elkülönített számlán kezeli a társaság.
Ugyanakkor már két hónapja úgy fizetik ki a béreket, hogy előtte megegyeznek a pénz felhasználásáról többek között a szállítókkal és az adóhatósággal. Ugyanis mindenre egyszerre nem jut pénz, vagyis miközben a bérek kifizetését nem fenyegeti veszély, el kell dönteni, hogy mi egyebet fizetnek és mit nem. Annál is inkább, mert a kormányzati intézkedések nyomán ebben a hónapban 300 millió forinttal kisebb összeget kaptak az Országos Egészségügyi Pénztártól, mint júniusban – ismertette a helyzetet a cégelnök. Már csak az adóhivatallal kell megállapodniuk, a megegyezés küszöbön áll, így a céget terhelő egyéb kötelezettségek kifizetésével egy időben, a héten mindenki megkapja a fizetését – mondta Kollányi Gábor.
A HospInvest áprilisban jelentette be, hogy csődvédelmet kér. Azóta már a hatvani és a gyöngyösi önkormányzat is felbontotta a helyi kórházak működtetéséről szóló szerződést, illetve a Heves megyei önkormányzat várhatóan augusztusban kezdeményezi az egri kórház esetében a szerződésbontást. Ugyanakkor a szerződésben meghatározott felmondási idő miatt egyelőre még valamennyi intézményt a HospInvest működteti.
740 millióval gazdagabb lesz az önkormányzat
Az Önkormányzati Minisztérium honlapján szereplő adatok szerint a Heves megyei önkormányzat pályázat alapján megkapta azt a 740 millió forintot, amelyet korábban végkielégítésként kifizetett azok számára, akik nem kötöttek szerződést a HospInvesttel, és távoztak az intézményből – közölte Merczel József. Korábban 516 volt dolgozó végkielégítését, illetve az ehhez kapcsolódó járulékokat fizette ki az önkormányzat. A csoportos létszámcsökkentés támogatására szolgáló keretből származó pénz várhatóan július végén érkezik a megye számlájára – mondta Merczel József.
A HospInvest Zrt. 2008. november 1-jén vette át az egri kórház üzemeltetését. Ugyanakkor az intézmény akkori mintegy 1200 dolgozója közül 516-an nem írták alá a cég által felkínált munkaszerződést. Utóbbiak végkielégítéssel távoztak a megszűnő önkormányzati intézményből. Ugyanakkor a Heves Megyei Önkormányzat július 6-án úgy döntött, hogy várhatóan augusztusban felbontja a vagyonkezelői szerződést a csőd közeli helyzetbe került HospInvesttel, és egy önálló nonprofit gazdasági társaságot hoz létre az intézmény üzemeltetésére.
Merczel József egyébként nem zárta ki annak a lehetőségét, hogy néhányan visszatérjenek az intézménybe azok közül, akik korábban elhagyták a kórházat, de csak akkor, ha visszafizetik a felvett végkielégítést. A korábbi önkormányzati intézménynek és a megalakuló gazdasági társaságnak ugyanis ugyanaz a tulajdonosa. Vagyis ha visszaveszik a dolgozókat, a megyének is vissza kellene térítenie a végkielégítésre kapott támogatást. Ebben a helyzetben a korábban távozók tömeges visszatérésével nem számolnak. Annál is inkább, mert a megüresedett munkakörök döntő többségét azóta betöltötték – mondta az alelnök.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.