Fojtogató a munkanélküliség Észak-Magyarországon

Egy hónap alatt csaknem másfél ezerrel nőtt a regisztrált munkanélküliek száma az észak-magyarországi régióban, számuk július végén jócskán meghaladta a 106 ezret. A nyilvántartott álláskeresők alapján számított, a gazdaságilag aktív népességhez viszonyított munkanélküliségi ráta 20,6 százalék volt, 0,2 százalékkal magasabb, mint júniusban – tette közzé a júliusi adatokat a regionális munkaügyi központ.

MNO
2009. 08. 18. 13:09
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Borsod-Abaúj-Zemplén, Heves és Nógrád megye által alkotott észak-magyarországi régióban az év hetedik hónapjában 106 605 munkanélkülit tartott nyilván a munkaügyi központ, 1394-gyel többet, mint júniusban, az elmúlt év júliusához képest viszont 16,6 ezerrel többet. A legtöbb munkanélkülit, 67,5 ezret Borsod-Abaúj-Zemplénben regisztrálták. Hevesben 20,7 ezer, Nógrádban pedig 18,5 ezer volt a számuk júliusban.

Borsodban és Hevesben 1-2 százalékkal nőtt az állástalanok száma egy hónap alatt, míg Nógrádban lényegében ugyanannyi volt, mint júniusban. A gazdaságilag aktív népességhez viszonyított munkanélküliségi ráta 20,6 százalék volt, 0,2 százalékkal több, mint júniusban, miközben az országos mutató 12,7 százalékos volt. A régió fokozottan hátrányos munkaerő-piaci helyzetét jelzi, hogy Borsod hosszú hónapok óta a második, Nógrád pedig a harmadik a legmagasabb munkanélküliségi mutatóval rendelkező megyék sorában, a Heves megyei átlag is 3 százalékponttal magasabb az országos átlagnál.

A regisztrált munkanélküliek több mint 10 százaléka pályakezdő, számuk júliusban meghaladta a 12 ezret, Borsodban 8,1 ezer, Hevesben csaknem 2 ezer, Nógrádban pedig valamivel több, mint 2 ezer fiatal álláskeresőről tudott a munkaügyi központ. Az északi térség három megyéjében az év hetedik hónapjában mintegy 4,1 ezer álláshelyet kínáltak a munkaadók, az előző hónap végén még be nem töltött álláshelyekkel együtt több mint 8 ezer állásra közvetíttek ki munkavállalókat.

Az üres álláshelyek mintegy háromnegyede továbbra is valamilyen támogatási formához kötődött, lényegében települési önkormányzatok által szervezett közcélú foglalkoztatás volt. Olyan betöltetlen munkahely, amelyhez a munkaadó nem kért támogatást, mindössze 886 volt a régióban júliusban.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.