Húsz éve kapta vissza templomait a ferences szerzetesrend

Húsz éve, a rendszerváltáskor kapták vissza a ferencesek a mátraverebély-szentkúti kegyhelyet, valamint több templomukat, rendházukat, amely alkalomból hálaadást tartanak a nemzeti kegyhelyen jövő szombaton – közölte Szerdahelyi Csongor, a ferences sajtóközpont igazgatója.

MNO
2009. 08. 28. 5:35
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Kisboldogasszony-napi búcsú keretében a korábban a kegyhelyen szolgáló ferences és világi papok közösen mutatják be a liturgiát. A következő napon a nagymise főcelebránsa Pápai Lajos győri megyéspüspök lesz. A jubileumi ünnepség alkalmából nyitják meg a kegyhelyen az úgynevezett imaszándékkönyvet, amelyet a kegyszobor mellett helyeznek el, hogy a zarándokok bejegyezhessék Szűz Máriához intézett kéréseiket.

A ferencesek 1989-ban nem csak az akkor még a Szovjetunióhoz tartozó Kárpátalján telepedhettek meg, de Magyarországon is visszakapták korábbi lelkipásztori helyeiket, templomaikat és kolostoraikat. Paskai László bíboros, az akkori esztergomi érsek – aki maga is ferences szerzetes – értesítette levélben 1989-ben a ferences tartományfőnökséget, hogy szeptember 1-től a barátok visszatérhetnek Mátraverebély-Szentkútra, az ország egyik legnépszerűbb kegyhelyére.

Ugyancsak 1989. szeptember 1-től került vissza a rend kezelésébe Budán a Margit körúti templomuk, valamint a szécsényi plébániatemplom és rendház. Szentkúton és Szécsényben ez igazi visszatérést jelentett, mivel a pártállami évtizedekben az itteni ferences kolostorokat az állam más célra használta és a templomok vezetését egyházmegyés papok látták el.

A Margit körúton a kolostor megmaradt az évtizedekig mindössze két iskolát fenntartó rend tulajdonában. A plébániát egyházmegyei keretben szolgáló ferences atyák vezették, akik az állami tiltás miatt nem viselhették a ferencesek jellegzetes kapucnis barna csuháját. A Rákosi-rendszerben 1950. szeptember 7-én feloszlatták a szerzetesrendeket Magyarországon, négy kivétellel (bencés, ferences, piarista, iskolanővérek). A megmaradt szerzetesrendek csupán az összesen nyolc meghagyott katolikus gimnázium ellátásához szükséges létszámmal rendelkezhettek, így rendenként 40-45 szerzetes maradhatott meg.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.