Ne reménykedjenek a fogyasztóvédelmi szervezetek, nincs pénz!

Sem az idén, sem a közeljövőben nem várható, hogy a fogyasztóvédelmi szervezetek olyan mértékű forráshoz jussanak, amely valamennyi szervezet számára kielégítően biztosítaná az általuk üzemeltetett irodák költségvetési pénzből történő finanszírozását – közölte a Szociális és Munkaügyi Minisztérium (SZMM) szerdán. A minisztérium a Fogyasztóvédelmi Egyesületek Országos Szövetsége (FEOSZ) hétfőn kiadott közleményére reagált.

MNO
2009. 08. 19. 12:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A FEOSZ hétfői közleményében egyebek közt úgy vélekedett, hogy a pályáztatási rendszer miatt az Országos Fogyasztóvédelmi Egyesület (OFE) – Magyarország legnagyobb fogyasztóvédelmi szervezete – tanácsadó irodáinak tucatjait lesz kénytelen bezárni. A civil fogyasztóvédelmi egyesület azt is megfogalmazta, hogy a fogyasztóvédelmi tanácsadó irodák országos hálózatának kialakításával összemosódik az állami és a civil fogyasztóvédők tevékenysége. A minisztérium reagálásában kifejti: a 2007-ben elfogadott III. középtávú fogyasztóvédelmi politika egyik fő célkitűzése a fogyasztóvédelem társadalmasítása. Ez elsősorban a fogyasztóvédelmi feladatokat ellátó állami, önkormányzati, civil és szakmai szervezetek tevékenységének összehangolásával és hatékonyságának növelésével érhető el.

Az idei fogyasztóvédelmi pályázati kiírásban prioritásként fogalmazódott meg a fogyasztóvédelmi hatósággal közösen működtetett irodák finanszírozása a szűkös anyagi források miatt, hogy a fogyasztók legalább egy helyen minden megyében, illetve a fővárosban ingyenesen tudjanak fogyasztóvédelmi szolgáltatáshoz jutni panaszaik rendezése és kezelése kapcsán – közölte a szaktárca. A minisztérium szerint ezáltal az a nemkívánatos tény is elkerülhetővé válik, hogy egy-egy településen, megyében akár 8-9, civilek által állami forrásból működtetett iroda is létrejöjjön, máshol pedig egy sem.

Az Országos Fogyasztóvédelmi Egyesület 2009-ben fogyasztóvédelmi céljaik és programjaik megvalósítására mintegy 120 millió forint pályázati támogatást nyert – elismerve tevékenységük jelentőségét és hasznosságát –, ami semmiképp nem nevezhető a szervezet ellehetetlenítésének, a FEOSZ 2009. augusztus 18-i közleményében foglalt állítással ellentétben – írja a minisztérium. A fogyasztóvédelmi tanácsadó irodák országos hálózatának tagjai valóban együttműködnek a régiós fogyasztóvédelmi hatóságokkal, de ez nem az állami és civil fogyasztóvédők összemosódását jelenti, hanem a kormányzati célként szorgalmazott kölcsönös együttműködés okozta szinergikus hatás hasznosítását, amely ugyancsak a fogyasztók érdekeit szolgálja a FEOSZ állításaival ellentétben – reagált az SZMM.

Dietz Gusztávné, az OFE elnöke elmondta, hogy a pályázatokon elnyert támogatást meghatározott célokra kapták, ebből 24 millió forint szól a 64 iroda fenntartására. A jelenlegi szabályozások szerint azonban az elnyert 24 millió forint pályázati forrásból 20 millió forintot arra a hét OFE-irodára kell fordítani, amelyek tagjai a fogyasztóvédelmi törvény alapján létrehozott fogyasztóvédelmi tanácsadói irodák országos hálózatának, a többi 54 civil szerveződésként működő irodára 4 millió forint maradna, amelyből nem lehet megoldani a fenntartásukat.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.