A Budakörnyéki Bíróság a szökés, elrejtőzés, a bizonyítékok és az eljárás meghiúsítása, valamint a bűnismétlés veszélye miatt rendelte el a Debrecenben péntekre virradóra elfogott négy férfi elleni kényszerintézkedést, amely ellen hárman fellebbeztek.
Kende Katalin, a Pest Megyei Bíróság sajtótitkára közölte, hogy a Budakörnyéki Bíróság a Pest Megyei Főügyészség indítványára vasárnap elrendelte a négy gyanúsított előzetes letartóztatását, legfeljebb szeptember 23-áig. Ismertetése szerint valamennyi gyanúsított esetében megállapította a bíróság a szökés, elrejtőzés, valamint az eljárás meghiúsításának veszélyét, két gyanúsítottnál pedig a bűnismétlés veszélyét is megállapíthatónak tartotta.
Ruzsbaczy Nóra, a 42 éves K. Árpád kirendelt védője telefonon nyilatkozva azt mondta, hogy az előzetes letartóztatásnál nem ismertetik, hogy milyen bizonyítékok állnak a rendőrség rendelkezésére. Mint mondta, két olyan gyanúsított van, akit csak egy bűncselekmény elkövetésével gyanúsítanak, míg a többieknél a sorozatjelleg is felmerült. Ezért tartotta a bíróság indokoltnak a bűnismétlés veszélye miatti kényszerintézkedés elrendelését is. Mint fogalmazott, a bűncselekmény gyanújának tárgyi súlya, és nem bizonyítékok alapján rendelték és rendelik el általában az előzetes letartóztatást. Ruzsbaczy Nóra a hétvégén már két alkalommal is beszélt védencével, és mint mondta, a további kihallgatások alkalmával is kapcsolatban lesznek. Közlése szerint K. Árpád „csak általánosságban beszélt” önmagáról és családi körülményeiről, mivel állítása szerint nincs köze egyetlen bűncselekményhez sem, amellyel gyanúsítják. Ruzsbaczy Nóra, a 42 éves K. Árpád kirendelt védőjének tájékoztatása szerint ügyfelét emberöléssel gyanúsítják, de a többi előzetes letartóztatásba került férfihoz hasonlóan tagadta a bűncselekmények elkövetését.
Az MTI úgy tudja, a négy gyanúsított közül kettőnek kirendelt védője van, míg a másik kettőt meghatalmazott jogi képviselő védi. Ruzsbaczy Nóra azt mondta, hétfőn a rendőrség tovább folytatja a gyanúsítottak kihallgatását. A védő kifejtette: attól tart, hogy ügyfele vagy más gyanúsítottak családtagjait „retorzió érheti” a cigányság vagy más emberek részéről. Ruzsbaczy Nóra szerint K. Árpád a többi gyanúsítotthoz hasonlóan „rendezett családi körülmények között élt”.
Lőrincz Márton, a 30 éves P. Zs meghatalmazott védője azt mondta: védencét egy rendbeli emberöléssel és több rendbeli emberölés kísérletével gyanúsítják, többek között a galgagyörki támadással. (A Pest megyei településen tavaly július 21-én lőttek rá három romák lakta családi házra. A lövedékek az ablakokon keresztül az épület belsejében a falba fúródtak, de személyi sérülés nem történt.) A védőügyvéd tájékoztatása szerint a bíróság szökés, elrejtőzés, a bizonyítékok és az eljárás meghiúsítása miatt rendelte el védence ellen az előzetes letartóztatás, de mint mondta, ügyfelénél a bíróság szerint a bűnismétlés veszélye nem áll fenn.
A négy férfit rohamsisakos, gépfegyveres kommandósok kísérték a bíróságra vasárnap délelőtt. A tárgyalás idején csuklyás, fegyveres kommandósok őrizték az épületet. A tárgyalás után a gyanúsítottakat a bíróság épületének hátsó bejáratán keresztül vitték el, egyikük karján nagyméretű tetoválást látott az MTI tudósítója. Sajtóhírek szerint két gyanúsított, K. I. és K. Árpád testvérek, és a négytagú csoport két tagja is náci jelképeket, horogkeresztet ábrázoló tetoválást visel a testén. A géppisztolyos kommandósok gyűrűjében távozó gyanúsítottak nem válaszoltak újságírói kérdésekre.
(MTI)