Tarlós teljes körű vizsgálatot akar a BKV-nál

A Fidesz-KDNP fővárosi frakciószövetsége csak akkor járul hozzá ahhoz, hogy vezetőcsere legyen a BKV élén, ha nemcsak 2008 őszétől, hanem már 2006 októberétől kezdődően teljes körűen kivizsgálják a gyanús tanácsadói szerződéseket és a végkielégítéseket, amelyekre sok milliárd forintot fizettek ki – nyilatkozta Tarlós István pénteken.• BKV: viharfelhők Hagyó Miklós felett

MNO
2009. 08. 14. 14:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Fidesz fővárosi frakcióvezetője leszögezte, hogy e nélkül csak a problémák eltussolását jelentené egy vezetőcsere. Hozzátette: ezzel összefüggésben kezdeményezni fogják, hogy a közszolgáltató cégek kinevezésével kapcsolatos döntés a szakbizottságtól kerüljön vissza a közgyűlés hatáskörébe, oda, ahol 16 éven át volt.

Tarlós István visszautasította az MSZP-s és SZDSZ-s politikusok azon állítását, hogy a Fidesz akarja mindenáron hatalomban tartani Kocsis Istvánt. Mint mondta, a Fidesz csupán a már zajló vizsgálatok korrekt lezárását várja. A frakcióvezető szerint az ügyben többen összevissza beszélnek, s a megnyilatkozásokból komoly ismerethiányra lehet következtetni. Példaként említette Burány Sándornak, az MSZP budapesti elnökének többszöri megszólalását és Retkes Attila SZDSZ-elnök egy pénteki nyilatkozatát. Ez utóbbira utalva leszögezte: a Fidesz nevében visszautasítja azt az állítást, amit Retkes Attila tett a köztelevízió reggeli műsorában, amely szerint „ehhez az egész BKV-ügyhöz az SZDSZ-nek van a legkevesebb köze, hanem az MSZP és a Fidesz kirakathuzakodása a dolog”. Hozzátette, a közvéleményt súlyosan félrevezető, felháborító állítás ez annak ismeretében, hogy a főpolgármesterhez hasonlóan a BKV igazgatóságának és felügyelőbizottságának is SZDSZ-es az elnöke.

Tarlós István a BKV felügyelőbizottságának (fb) működése kapcsán szerzett nagyon rossz tapasztalataikkal indokolta azt, hogy az ügyészséghez fordultak a tanácsadói szerződések kapcsán. Az fb MSZP-SZDSZ-es többsége ugyanis már többször jogszerűnek és szabályosnak minősítette ezeket a kifizetéseket, a tiltakozó fideszes delegáltnak pedig azt javasolták, „hogy ha nem ért egyet, akkor igazoljon át a Munkáspártba”. Nem bíznak az fb-ben annak olyan határozatai miatt sem, hogy például az igazgatóság vizsgálja ki saját tevékenységét – közölte, hozzátéve: mindezt egy olyan, gyakorlatilag csődben levő cégnél, amelyet Hagyó Miklós szocialista főpolgármester-helyettes felügyel három éve. „Már bocsánatot kérek, de mi folyik itt?” – tette fel a kérdést Tarlós István.

Kocsis Istvánt pályázattal tavaly szeptember elsejével nevezte ki a Fővárosi Közgyűlés Gazdasági Bizottsága 2013. augusztus végéig a BKV vezérigazgatójának. A 13 fős testületben a kinevezést az öt szocialista, valamint két SZDSZ-es és egy MDF-es képviselő támogatta, egy-egy fideszes és KDNP-s politikus tartózkodott, egy-egy SZDSZ-es, fideszes, illetve KDNP-s képviselő pedig nem volt jelen. A jelenlegi szabályozás szerint minimum hét szavazatra van szükség a bizottságban egy kinevezéshez vagy egy felmentéshez. A bizottság augusztus 25-i ülésén, helyszíni képviselői javaslatra anélkül is napirendre vehetik Kocsis István felmentését, hogy arra Hagyó Miklós és Ikvai-Szabó Imre (SZDSZ) főpolgármester-helyettesek javaslatot tennének. A szükséges többséget azonban csak akkor kaphatja meg ez a javaslat, ha azt nemcsak az öt MSZP-s képviselő támogatja. A Főpolgármesteri Kabinet e héten augusztus 26-ig adott időt magának arra, hogy a BKV fb 17-i ülésének, valamint a lezajló vizsgálatnak az ismeretében meghozzák a szükséges döntéseket. Az üggyel a legkorábban augusztus 27-én foglalkozhat a Fővárosi Közgyűlés.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.